Konto oszczędnościowe nie zawsze się opłaca

Kategoria: Konta
Data: 24-09-2013 r.

Nie każde konto oszczędnościowe nadaje się do przechowywania środków na bieżące wydatki. Wszystko przez to, że w większości tego rodzaju rachunków pobierane są opłaty za wypłacanie pieniędzy bądź przelewy. Już przy kilku przelewach miesięcznie wysokość opłat może przewyższyć wartość oprocentowania zgromadzonych środków.

Główną zaletą konta oszczędnościowego jest oprocentowanie porównywalne z lokatami i możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnej chwili bez utraty należnych odsetek. Ale wystarczą już 4 wypłaty w miesiącu by do konta oszczędnościowego dopłacać. Po tylu przelewach opłaty przewyższają wartość odsetek.

Wyższa kwota opłat niż odsetki

Okazuje się, że przy założeniu średniego salda na rachunku na poziomie 5.000 zł bardziej opłacalne jest trzymanie pieniędzy na zwykłym rachunku osobistym. Jest on niskooprocentowany, ale większość banków nie pobiera opłat za przelewy i wypłaty.

Z reguły banki umożliwiają jedną bezpłatną wypłatę z konta oszczędnościowego miesięcznie. Każda kolejna wiąże się już z kilkuzłotowym wydatkiem. Często wysokość odsetek wiąże się z wysokością opłat – im wyższe oprocentowanie, tym wyższe opłaty za przelewy. I odwrotnie – tam gdzie przelewy kosztują niewiele (np. 1 zł), jest też niskie oprocentowanie złożonych środków (ok. 2%). Najwięcej, bo aż 10 zł za taki dodatkowy przelew pobiera BZ WBK na rachunku „Konto oszczędnościowe a la Lokata” – 20 zł za każdy kolejny przelew.

Nawet wysokie oprocentowanie konta oszczędnościowego nie zniweluje strat, jeżeli klient wykonuje miesięcznie kilka przelewów. W rekordowo wysoko oprocentowanym rachunku w Deutsche Banku (4%) przy czterech przelewach miesięcznie, saldzie 5.000 zł odsetki wyniosą 13,5 zł, a opłaty 30 zł.

Banki oferują wiele rozwiązań pośrednich pomiędzy zwykłą lokatą o rachunkiem oszczędnościowym. Są to tzw. programy oszczędnościowe, które polegają na powiązaniu zwykłego rachunku osobistego z rachunkiem oszczędnościowym. Banki promocyjnie mają także w swojej ofercie podwyższone oprocentowanie środków na koncie oszczędnościowym. Jednakże tego typu oferty obowiązują jedynie w wyznaczonych okresach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25004 )
Array ( [docId] => 25004 )