Najlepsze konta dla studentów

Kategoria: Konta
Data: 05-10-2015 r.

W październiku pierwszorocznych studentów czekają duże zmiany w życiu, które są kolejnym krokiem ku samodzielności. Wielu z nich wyprowadzi się od rodziców czy założy pierwsze w życiu konto bankowe. Expander sprawdził więc, w których bankach mogą oni za darmo korzystać z rachunku i wydawanej do niego karty. Najlepiej wypadły oferty BGŻ BNP Paribas i Banku Smart. Klienci tych instytucji mogą bezpłatnie korzystać także ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Obecnie sześć banków oferuje bezwarunkowo bezpłatne konto i kartę dla studentów. Szczególnie warto jednak wyróżnić dwa z nich: BGŻ BNP Paribas z ofertą Konta Praktycznego oraz Bank Smart proponujący Smart Konto. W ich przypadku dodatkowo za darmo możemy wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Oczywiście, tak jak w innych bankach, nic nie trzeba płacić również za przelewy zlecane przez Internet. Wszystkie podstawowe usługi, z których korzystają studenci są więc bezpłatne.

Kolejne trzy banki to Getin Bank, Orange Finanse oraz Volkswagen Bank. One również oferują  darmowe konto i kartę, ale w niektórych przypadkach trzeba będzie zapłacić za wypłatę gotówki z bankomatu. Użytkownicy rachunku Getin Up Free bezpłatne podejmą pieniądze w sieci Euronet i Planet Cash. Jeśli student skorzysta z innego urządzenia, zapłaci prowizję wynoszącą 3,5% (min. 5 zł). W Orange Finanse można korzystać ze wszystkich bankomatów za darmo, ale tylko pod warunkiem, że student wykona 5 płatności kartą (na dowolna kwotę) w danym miesiącu. W przeciwnym razie opłata wynosi 5 zł, ale co ważne, nie za każdą wypłatę, lecz za możliwość korzystania ze wszystkich bankomatów przez miesiąc. Volkswagen Bank pozwala natomiast za darmo podejmować gotówkę ze wszystkich maszyn w kraju, ale pod warunkiem, że wypłacana kwota jest nie niższa niż 400 zł. W przeciwnym przypadku opłata wynosi 1,5 zł.

Ostatnim bankiem ofertującym darmowe konto i kartę dla studentów jest Alior Bank.  Niestety od początku przyszłego roku instytucja zacznie naliczać opłatę w wysokości 4 zł za korzystanie z karty. Będzie jej można uniknąć, ale tylko jeśli student będzie wykonywał kartą płatności na kwotę przynajmniej 100 zł miesięcznie.

Co ciekawe, dokładnie takie same zasady już teraz obowiązują w mBanku w przypadku oferty „eKonto dla Młodych”. Przy okazji warto też wspomnieć o propozycji Banku Millennium. Jego „Konto 360° Student” jest bezwarunkowo bezpłatne. Oferta nie znalazła się w naszym zestawianiu ponieważ funkcjonuje tu warunkowa opłata za kartę w wysokości 4 zł. Bardzo łatwo jej jednak uniknąć. Wystarczy przy użyciu karty wykonywać przynajmniej jedną płatność w miesiącu.

Konta dla studentów bezwarunkowo bezpłatne, z darmową kartą

 

Kredyt studencki a konto bankowe

Jeśli żak zamierza korzystać z kredytu studenckiego, o który wnioskuje w PKO BP lub Banku Pekao, to bardziej może mu się opłacać otwarcie rachunku w jednym z tych banków. Dzieje się tak dlatego, że PKO BP nalicza aż 200 zł prowizji w sytuacji, gdy student wnioskujący o kredyt nie chce posiadać w tym banku konta. Dodatkowo dla takich osób obowiązuje wyższa prowizja pobierana od comiesięcznych transz kredytu. Dla tych, którzy wybiorą konto w PKO BP wynosi ona od 0,5% do 1%, a dla pozostałych 2%. Jeśli zdecydujemy się więc na  kwotę kredytu w wysokości 800 zł miesięcznie, to ta opłata w tym gorszym przypadku wyniesie aż 16 zł miesięcznie. Lepiej więc otworzyć w PKO BP „Konto dla młodych” , które jest prowadzone za darmo. Karta może natomiast kosztować od 0 zł do 5 zł miesięcznie, w zależności od tego, ile operacji w miesiącu wykona się przy jej użyciu. Jeśli będzie ich przynajmniej 5 (na dowolną kwotę) unikniemy opłaty w danym miesiącu.

W Banku Pekao prowizja naliczana od comiesięcznych transz kredytu studenckiego, jeśli żak nie zdecyduje się na konto w tym banku, wynosi 0,5% plus dodatkowe 4 zł,. Gdy je otworzy, prowizja nie będzie w ogóle naliczana. Jego rachunek „Eurokonto Intro” prowadzony jest bezpłatnie, a karta kosztuje 1,98 zł miesięcznie. Jeśli jednak student wykona za jej pomocą 4 płatności w miesiącu, to zostanie zwolniony z opłaty (dzięki funkcjonującej obecnie promocji).

Jak widać, tańszą opcją dla studentów ubiegających się o kredyt w tych bankach jest korzystanie z oferowanych przez nie kont niż płacenie wyższej prowizji związanej z posiadaniem rachunku w innej instytucji. Warto jednak dodać, że pozostałe dwa banki udzielające kredytów studenckich (BPS oraz SGB), nie stosują preferencji dla osób posiadających w nich rachunek.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37864 )
Array ( [docId] => 37864 )