Uwaga na haczyki w kontach oszczędnościowych

Kategoria: Konta
Data: 01-10-2013 r.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych znacznie spadło. Za atrakcyjne uznaje się już oferty, w których banki dają odsetki na poziomie 3%. Jest ich niewiele, a ponadto zawierają także pewne haczyki, których nieuważny inwestor może nie zauważyć.  

W Deutsche Banku można ulokować środki na koncie oprocentowanym w wysokości 4%. Ale uwaga – tylko do limitu 10.000 zł. Powyżej tej kwoty oprocentowanie spada do 2%.

 

Getin Bank oferuje oprocentowanie na poziomie 3,31%. Takie konto można założyć pod warunkiem posiadania w tymże banku także zwykłego RORu, co jednak wiąże się z wyższymi opłatami miesięcznymi. Najniższa z nich wynosi 10 zł miesięcznie.

Jeszcze więcej, bo aż 3,5% można uzyskać na koncie oszczędnościowym w BNP Paribas. Tu haczyk polega jednak na tym, że tak wysoka stawka obowiązuje zaledwie przez miesiąc, później spada do 2,25%.

Oprocentowanie powyżej 3% oferuje także BOŚ, ale tu także inwestor musi liczyć się z faktem ograniczenia górnej kwoty, którą można przechowywać na koncie – maksymalnie 20.000 zł. Standardowa wysokość odsetek wynosi 2,75%, ale przy zagwarantowaniu w miesiącu wpłaty na co najmniej 100 zł i braku wypłat oprocentowanie wzrasta do 3,025%.

Na rynku istnieją także rachunki o wiele mniej korzystnie oprocentowane. Są nawet takie, w których odsetki nie przekraczają 1%. Najniżej oprocentowane rachunki oszczędnościowe (od 2% w dół) oferuje Raiffeisen Polbank, BZ WBK, Credit Agricole, Bank Pocztowy, Nordea Bank, mBank, MultiBank, Toyota Bank Polska, Citi Handlowy.

Klienci niezbyt chętnie jednak zmieniają konta na te z lepszymi warunkami. Powodem jest fakt, że najczęściej Polacy posiadają rachunek oszczędnościowy w banku, w którym mają także ROR. Przeniesienie środków oszczędnościowych do innego banku wiązałoby się także z przeniesieniem konta obrotowego, a nie każdy ma ochotę i czas na ponowne wypełnianie dokumentów i formularzy z tym związanych.

Top 3 oferty rachunków oszczędnościowych według Expandera:

Bank Oprocentowanie Koszt prowadzenia ROR
Deutsche Bank PBC 4% 0 PLN
Getin Bank 3,31% 10 PLN
BGŻ 3% 0 PLN

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25007 )
Array ( [docId] => 25007 )