Wykradzione dane osobowe mogą służyć do wyłudzenia kredytu

Kategoria: Konta
Data: 13-11-2013 r.

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed phishingiem. To forma oszustwa, która polega m.in. na wysyłaniu do użytkowników bankowości internetowej fałszywych maili z prośbą o podanie danych autoryzacyjnych lub umieszczaniu w mailach linku z przekierowaniem do fałszywej strony internetowej banku.

KNF sygnalizuje coraz więcej przypadków zakładania rachunków bankowych bądź uzyskiwania kredytów z wykorzystaniem wyłudzonych bądź wykradzionych przez internet informacji.

 

Jednym z przestępczych mechanizmów jest gromadzenie podstawowych danych osobowych, adresów, numerów dowodów tożsamości w ramach procesu rzekomej rekrutacji do pracy „w domu”. Fałszywi pracodawcy wymagają podania tych informacji i dokonania przelewu drobnej kwoty (np. 1 zł) na wskazany przez nich rachunek bankowy. Na podstawie wyłudzonych w ten sposób danych osobowych próbują założyć rachunki bankowe bądź pozyskać kredyty.

Osoba pokrzywdzona, której dane wykradziono staje się bardzo szybko dłużnikiem banku z tytułu uzyskanego kredytu. W przypadku założenia rachunku bankowego z wykorzystaniem ukradzionych danych osobowych, przez ten rachunek mogą być transferowane środki pochodzące z przestępstw.

KNF zwraca uwagę na konieczność nieujawniania w sytuacjach wzbudzających jakiekolwiek wątpliwości swoich danych, w szczególności tych zapisanych w dowodzie osobistym. Bardzo niebezpieczne może być przeprowadzanie na zlecenie nieznanych osób operacji przelewu środków z wykorzystaniem własnego rachunku bankowego (często w zamian za gratyfikację pieniężną). Osoba, która dokonuje takiej transakcji, nie wie, czy środki nie pochodzą z przestępstwa, ani tym bardziej w jakim celu są one przekazywane.

Szczególnie niebezpieczny jest schemat działania, w którym klient banku jest proszony o dokonanie wypłaty otrzymanej kwoty przelewu i następnie przekazanie jej na inne konto za pośrednictwem banku lub instytucji płatniczej. KNF ostrzega, że w przypadku, gdyby rzeczywiście przekazywane środki pochodziły z przestępstwa, jakakolwiek styczność z nimi, a w szczególności przyjęcie ich na własny rachunek bankowy, może zostać uznane za samoistne przestępstwo bądź współudział w przestępstwie.

Ostrożnie przy korzystaniu z bankowości online

Zdarza się, że użytkownicy bankowości internetowej nieświadomie wchodzą na fałszywe strony bankowe lub reagują na prośby o podanie mailem danych osobowych i danych do logowania. Zastosowanie się do takich poleceń może spowodować nawet całkowitą utratę zgromadzonych na rachunku środków.

W sytuacji, gdy padliśmy ofiarą phishingu lub mamy podejrzenia, że ktoś próbuje wykraść nasze dane osobowe konieczne jest przekazanie szczegółowych informacji do banku bądź instytucji płatniczej prowadzącej rachunek.

Źródło: KNF

Piort KowalskiZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25012 )
Array ( [docId] => 25012 )