Coraz wyższe marże kredytów hipotecznych

Kategoria: Kredyty
Data: 24-09-2013 r.

Banki wróciły do polityki podwyższania marż, co skutkuje tym, że wzrasta koszt kredytu. Nie rośnie natomiast zdolność kredytowa klientów. Nie pomagają spadające stopy i coraz niższe raty kredytowe.

Jeszcze wiosną średnia marża dla kredytów w złotych średnia marża wynosiła 1,55 p.p., by w lipcu wzrosnąć do 1,58 p.p. Aby trzyosobowa rodzina otrzymała kredyt na 90% wartości nieruchomości na kwotę 270 tys. zł, łączny dochód małżonków musiałby wynosić 3 tys. zł netto. Przy takim kredycie koszt prowizji i ubezpieczenia wyniesie 2,6% wartości kredytu.

W połowie roku aż 10 banków podniosło swoje marże w stosunku do okresu wiosennego. Jedynie Bank Pocztowy zdecydował się na obniżkę (z 1,7 do 1,2 p.p.).

Droższe kredyty przez marże i ubezpieczenia

Koszty kredytów rosną głównie przez podwyżki marż bankowych oraz ubezpieczeń. Kredytobiorca jest zobowiązany podpisać także umowę na ubezpieczenie brakującego wkładu. Koszt tego ubezpieczenia może wzrosnąć np. przez zmianę sposobu naliczania. Wystarczy, że bank zamiast pobierać składkę raz na jakiś czas od brakującej kwoty podniesie marżę do chwili, gdy kwota zadłużenia spadnie do określonej wartości nieruchomości (np. 90%, 80%). Taki model naliczania ubezpieczenia za brakujący wkład zaczął stosować od niedawna bank PKO BP, Nordea oraz Getin Noble Bank.

Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego to obowiązkowe ubezpieczenia na życie. Wystarczy składka na poziomie 0,045% przy średniej wielkości kredycie na 25 lat by koszt takiego ubezpieczenia wyniósł nawet ponad 20 tys. zł.

Oprocentowanie spada, ale zdolność kredytowa nie rośnie

Średnia rata kredytu hipotecznego spadła od wiosny o 6%. Tymczasem zdolność kredytowa Polaków pozostaje w zasadzie na tym samym poziomie. Trzyosobowa rodzina z dochodem netto 6 tys. zł posiada maksymalną zdolność kredytową na poziomie 528 tys. zł. Wśród banków najchętniej rozdających kredyty znalazł się Getin Noble Bank, Millennium oraz Pekao. Tutaj przy wspomnianych dochodach, przykładowe gospodarstwo domowe może liczyć na kredyt w wysokości ok. 600 tys. zł. BPS, Bank Pocztowy oraz DB PBC dla tych samych dochodów udzielą kredytu maksymalnie w wysokości 400 tys. zł.

Halina Kochalska, Open Finance


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25050 )
Array ( [docId] => 25050 )