Jest teraz dobry moment na zakup franków

Kategoria: Kredyty
Data: 25-09-2013 r.

Od sierpnia ubiegłego roku kurs franka szwajcarskiego oscyluje w okolicach 3,40 zł. Czasami rośnie i osiąga 3,55 zł, jak np. w czerwcu tego roku. Czasami też spada, w styczniu nawet do 3,30 zł. Po pewnym czasie zawsze jednak wraca do wspomnianego poziomu 3,40 zł. Dla osób zadłużonych we frankach to dobry moment na rozważenie ich zakupu. Mamy właśnie jeden z takich momentów.

W przypadku raty wynoszącej 500 franków, wzrost kursu z 3,40 na 3,50 zł powoduje podwyższenie raty o 50 zł. Wcześniejsze kupno tej waluty, jeszcze po niższym kursie pozwala więc oszczędzić.

Niektórzy mogą powiedzieć, że to niewiele, ale warto pamiętać, że jeśli ktoś stosował to rozwiązanie od sierpnia 2012, to łącznie mógł zaoszczędzić już ok. 650 zł.

Wymagana dyspozycja

 

Nie każda osoba spłacająca kredyt walutowy może decydować kiedy i przy jakim kursie kupić franki potrzebne na opłacenie raty. Taką możliwość mają jedynie ci, którzy złożyli w banku dyspozycję pozwalającą im samodzielnie kupować walutę na spłatę. Pozostałym kredytobiorcom przeliczenia walutowe rat dokonuje bank. Robi to zawsze tego samego dnia miesiąca. Ci kredytobiorcy zdają się więc na los i trzymają kciuki, aby w dniu spłaty kurs był atrakcyjny.

Problem polega jednak na tym, że nawet jeśli w jakimś miesiącu dopisze im szczęście i kurs jest niski, to i tak często zapłacą oni dość wysoka ratę. Nie tylko wahania kursu decydują bowiem o poziomie ich miesięcznego zobowiązania. Ważne jest również to, jaką prowizję liczy sobie bank czy kantor za wyminę waluty. Ta prowizja jest ukryta w kursie, pod postacią „Kursu Sprzedaży”. Gdy chcemy kupić franki, czy jakąkolwiek inną walutę jest on zawyżany w stosunku do kursu średniego właśnie o ukrytą prowizję.

Kantory bardziej opłacalne

Niestety w bankach ta ukryta prowizja jest z reguły wyższa niż w kantorach czy kantorach internetowych. W najgorszym banku sięga ona niemal 6%. Ratę na poziomie ok. 1500 zł podwyższa więc do ok. 1600 zł. Dla porównania w kantorach internetowych za zakup franków trzeba zapłacić mniej niż 1%. Zamiast 100 zł prowizji płacimy więc poniżej 15 zł. Korzyści jakie można uzyskać dzięki samodzielnemu zakupowi franków są więc podwójne. Możemy zaoszczędzić dzięki niższej prowizji za wymianę i kupowaniu franków gdy ich kurs spada.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25053 )
Array ( [docId] => 25053 )