Opłaca się samodzielnie wymieniać walutę na spłatę kredytu

Kategoria: Kredyty
Data: 04-07-2013 r.

Ustawa antyspreadowa umożliwia posiadaczom walutowych kredytów hipotecznych na spłacanie rat kredytu w walucie obcej, praktycznie bez dodatkowych kosztów. Bank nie powinien pobierać z tego tytułu dodatkowych opłat i prowizji. Spłacanie kredytu w walucie obcej to często oszczędność kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Pod koniec czerwca kurs franka szwajcarskiego (głównej waluty, w której spłacane są kredyty, szczególnie mieszkaniowe) wynosił ok. 3,55 zł. Przez ostatni rok kurs szwajcarskiej waluty wahał się między 3,35 a 3,45 zł. Ten stabilny okres był korzystny dla osób, które zdecydowały się na samodzielny handel walutami w celu spłaty rat kredytowych. Przy takim kursie i miesięcznej racie kredytu w wysokości 500 franków, oszczędność wynosiła ok. 50 zł.

 

Jednak w wielu przypadkach umowy kredytowe z bankiem były tak skonstruowane, że kredyt walutowy (we frankach) był spłacany w złotych. A więc to bank w dniu spłaty raty dokonywał przeliczenia kursu franka na złote, najczęściej po kursie znacznie mniej korzystnym niż w kantorach (także internetowych). Niekiedy wysokie bankowe spready sprawiały, że 500-frankowa rata kredytu spłacana przez bank, po przeliczeniu na złote była o 100 zł wyższa niż w przypadku samodzielnego zakupu waluty w kantorze.

Kredytobiorcy wiedzą jak oszczędzić na kursach walut

O momencie dokonania transakcji decyduje przede wszystkim to, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie i płacimy ratę. Zgodnie z prawem, wynagrodzenie musi być wypłacone do 10 dnia następnego miesiąca. Część firm wypłaca je jednak nieco przed terminem. Z tego względu najwięcej transakcji wymiany walut niemal zawsze jest dokonywanych na początku i pod koniec miesiąca. Ponadto, ilość transakcji kredytobiorców w kantorach znacznie zwiększała się w momentach, gdy kurs waluty szybował w dół. Świadczy to o tym, iż kredytobiorcy coraz częściej przyglądają się kursowi i w ten sposób chcą osiągać dodatkowe korzyści.

Zgodnie z tzw. ustawą antyspreadową osoba posiadająca kredyt walutowy, może spłacać go bezpośrednio w walucie, w której go zaciągnęła. Aby tego dokonać, należy poinformować bank o chęci spłacania kredytu w danej walucie. Bank nie może pobierać za taką zmianę opłat, także w sytuacji, gdy zmiana ta wymaga podpisania aneksu do umowy kredytowej.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expander


Zobacz także:


Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Zdecydowanie lepiej samodzielnie wymieniać walutę na spłatę. Zaczynałam przez bank ale zrezygnowałam bardzo szybko gdy zauważyłam, że taniej wyjdzie mi w e-kantorze. Teraz na Amronet.pl kupuję CHF, co na każdej racie daje oszczędność ok. 70 zł. Bezpośrednio z kantoru wysyłam pieniądze na spłatę.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25046 )
Array ( [docId] => 25046 )

Array ( [docId] => 25046 )