Kredyty hipoteczne: rośnie dostępność, maleją raty 

Kategoria: Kredyty
Data: 26-09-2013 r.

Coraz niższe stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych w bankach. Są one teraz bardziej dostępne, banki oferują wyższe niż przed rokiem kwoty kredytów i niższe miesięczne raty.  

Firma Open Finance każdego miesiąca publikuje tzw. Indeks Dostępności Kredytowej (IDK), który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych. W sierpniu IDK spadł nieznacznie (o 0,05 punktu), ale w ujęciu rocznym wynik wzrósł o 5,97 pkt (do 121,29 punktów). Oznacza to coraz większą dostępność kredytów hipotecznych, głównie z powodu spadających stóp procentowych.

Jak szacują analitycy Open Finance klienci banków mają obecnie wyższą przeciętną zdolność kredytową niż jeszcze rok temu. Rodzina zarabiająca dwukrotność średniej krajowej może liczyć średnio na kredyt na 25 lat w kwocie 484,5 tys. zł. Rok temu było to 415 tys. zł.

Wzrost zdolności kredytowej nie do końca można tłumaczyć tylko wzrostem płac. Przez rok średnia pensja urosła o 3,5%, a kwota dostępnego kredytu o 17%.

Przez ostatni rok Rada Polityki Pieniężnej aż ośmiokrotnie obniżała stopy procentowe, na których oparty jest wskaźnik WIBOR 3M, który jest najpopularniejszą stawką służącą do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych. Spadł on przez ostatni rok z poziomów przekraczających 5,1 proc. do 2,7 proc. Efektem jest spadek wysokości średniej raty kredytu hipotecznego aż o 21%.

Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance


Źródło: Open Finance

Trzeba jednak pamiętać, że spadek stóp procentowych nie jest jedyny, decydującym czynnikiem wpływającym na dostępność kredytów hipotecznych. Drugim ważnym filarem polityki kredytowej są rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, która zapowiada wprowadzenie obowiązku posiadania przez klientów wkładu własnego do kredytu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25055 )
Array ( [docId] => 25055 )