Ratę kredytu hipotecznego można obniżyć

Kategoria: Kredyty
Data: 11-10-2013 r.

Kredyt hipoteczny zwykle zaciągamy na kilkadziesiąt lat. Często zdarza się, że w tym okresie zmienia się nasza sytuacja kredytowa. Warunki, które kilka lat temu wydawały się nam atrakcyjne, także mogą już takimi nie być. Dlatego warto wiedzieć, zmienić warunki spłacanego kredytu, by były one dla nas korzystniejsze.

Każdy kredytobiorca chciałby płacić możliwie jak najniższą ratę. Nie wszystkie sposoby jej obniżania są jednak opłacalne. Dobrym na to przykładem jest wydłużanie okresu kredytowania, które powoduje obniżenie raty, jednocześnie skutkując wzrostem całkowitego kosztu kredytu. Dług spłacamy bowiem przez dłuższy czas, a więc płacimy więcej odsetek. Wydłużenie okresu kredytowania opłacalne jest głównie wtedy, gdy trudna sytuacja finansowa sprawia, że nie możemy sobie poradzić ze spłatą raty w pierwotnej wysokości.

 

Znacznie bardziej opłacalnym sposobem obniżenia wysokości raty jest refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku. Warunki na jakich dziś udzielane są kredyty mogą być znacznie bardziej atrakcyjne od tych, które obowiązywały kilka lat temu.

Refinansowanie nie zawsze jest możliwe

Przeniesienie kredytu nie zawsze jest jednak możliwe lub korzystne. Nie uda nam się to w przypadku np. kredytu we frankach szwajcarskich, gdyż banki już takich kredytów nie oferują. Możliwe jest jedynie przeniesienie go przy jednoczesnym przewalutowaniu na złote. To jednak jest zwykle skrajnie nieopłacalne. Rata po przewalutowaniu byłaby bowiem jeszcze wyższa niż obecna.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, jeśli kredyt został udzielony w złotych. Należy jednak zorientować się, jaka jest sytuacja na rynku kredytowym, porównać oferty różnych instytucji finansowych i zastanowić się, czy refinansowanie rzeczywiście będzie dla nas korzystne.

Istotna jest marża

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o opłacalności refinansowania jest marża kredytu, która wpływa na jego oprocentowanie. Im wyższa marża tym droższy kredyt, a więc tym bardziej warto rozważyć jego refinansowanie. Największe korzyści mogą odnieść osoby, które zaciągały kredyt w 2009 r. Wtedy bowiem średnia marża przekraczało 3%. Obecnie wynosi ona już tylko 1,59%.

Przystępując do refinansowania kredytu należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty oraz formalności z nim związane. W wielu instytucjach konieczne jest poniesienie opłaty z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu (zwykle nie trzeba jej płacić dopiero po 3-5 latach spłaty). W rezultacie, zwykle nie opłaca się refinansowanie kredytów udzielonych stosunkowo niedawno. Trzeba także dodać, że nowy bank może pobrać prowizję za udzielenie kredytu i ponowną wycenę nieruchomości. Warto więc policzyć, czy korzyści uzyskane dzięki niższej marży przewyższą poniesione przez nas koszty.

Zdolność kredytowa może się zmienić

Refinansowanie kredytu wiąże się również z ponownym zbadaniem aktualnej zdolności kredytowej osoby wnioskującej. Otrzymanie przed kilkoma laty pozytywnej decyzji, nie oznacza, że otrzymamy ją ponownie. Zmieniające się warunki na rynku kredytowym, a także różnica w naszej sytuacji materialnej mogą spowodować, że uzyskanie kredytu refinansowego będzie mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Warto samemu kupić walutę

Choć zadłużeni we frankach nie skorzystają raczej z refinansowania, oni również mają możliwości obniżenia swojej raty. Mogą to zrobić samodzielnie kupując walutę potrzebną do spłaty. Kursy stosowane przez banki zwykle nie należą bowiem do najkorzystniejszych. Franki znacznie taniej można kupić np. w kantorach internetowych czy bankach, które zdecydowały się na istotne obniżenie spreadów walutowych. Aby jednak móc samodzielnie kupować walutę na poczet raty, zwykle należy zgłosić to u kredytodawcy i podpisać aneks do umowy. Taka procedura jest bezpłatna we wszystkich bankach.


Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 25063 )
Array ( [docId] => 25063 )

Array ( [docId] => 25063 )