Roczne lokaty nie przynoszą zysków

Kategoria: Lokaty
Data: 16-11-2013 r.

Trzymane w gotówce pieniądze przez rok straciły 0,8% wartości, czyli o wskaźnik inflacji. Tymczasem roczne lokaty zakładane w październiku 2012 r. przyniosły nominalny zysk w wysokości 5,19% (bez podatków i inflacji). Ale czy obecnie zakładanie rocznej lokaty jest opłacalne?

Zakładając rok temu lokatę na 12 miesięcy można było realnie zarobić 3,38%. W 2012 r. ten wskaźnik wyniósł 3,04%, a jeszcze rok wcześniej jedyne 0,68%. Realne zyski z najlepszych depozytów, które w październiku ubiegłego roku oprocentowane były powyżej 6% przekroczyły 4%. Najgorsze zaś dały zarobić poniżej 2,5%.

 

Średni realny zysk z 12-miesięcznych zakończonych lokat


Źródło: Open Finance

Lokaty, fundusze, obligacje – kto najlepszy?

Rzeczywista rentowność inwestycji w fundusze lokujące środki głównie w obligacjach skarbowych wyniosła średnio 3,06%. Fundusze dłużne uniwersalne dały zarobić przeciętnie o 0,08 pkt proc. więcej, a realna stopa zwrotu z funduszy obligacji korporacyjnych wyniosła o 0,24 pkt proc. mniej. W tym ostatnim przypadku jest to jednak efekt zaniżania średniej przez kiepskie wyniki inwestycyjne jednej z instytucji. Przeciętna realna stopa z rocznej inwestycji w fundusze gotówkowe i pieniężne wyniosła 2,5%.

Mniej niż lokaty dały zarobić także obligacje skarbowe ze stałym oprocentowaniem. Realna stopa zwrotu z dwulatek kupowanych w październiku ubiegłego (po 12 miesiącach inwestycji) wynosi 2,66%. Wyższe zyski (także po roku inwestycji) zagwarantowały zmiennokuponowe obligacje 4- i 10-letnie. Realna stopa zwrotu osiągnęła dla nich odpowiednio 3,63 i 3,87%, a więc była wyższa niż w przypadku przeciętnej lokaty.

Czy jednak jest opłacalne zakładać roczną lokatę obecnie? Zależy jaką prognozę inflacji przyjąć. W najnowszej projekcji Narodowy Bank Polski podaje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w trzecim kwartale przyszłego roku wyniesie ok. 1, % r/r. Ale już prognoza zawarta w ankiecie makroekonomicznej NBP zakłada 2% r/r. W zależności od założeń realna stopa zwrotu z dwunastomiesięcznych lokat wyniesie więc średnio tylko 0,07-0,47%.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25105 )
Array ( [docId] => 25105 )