Przed nami minimum 8 miesięcy bez podwyżki stóp procentowych

Kategoria: Lokaty
Data: 07-11-2013 r.

Stopy procentowe w Polsce powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 r., ogłosiła Rada Polityki Pieniężnej. To odważna, aczkolwiek oczekiwana, decyzja.  

Najważniejszym wydarzeniem początku listopada było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zgodnie z oczekiwaniami i wcześniejszymi deklaracjami samej Rady, stopy procentowe nie zostały zmienione. Rynki z zainteresowaniem czekały jednak na publikację komunikatu po posiedzeniu. Czekano na nowe prognozy dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) i inflacji CPI na lata 2013-2015 oraz na nową deklarację Rady w sprawie utrzymywania rekordowo niskich stóp procentowych.

 

Z przedstawionych prognoz wynika, że RPP nieco bardziej optymistyczniej niż jeszcze w lipcu widzi przyszłość polskiej gospodarki, co znalazło przełożenie na podwyżkę prognoz PKB w latach 2014-2015. Jednocześnie inflacja wciąż pozostanie relatywnie niska, a cel inflacyjny niezagrożony, aczkolwiek lekko zostały podwyższone jej prognozy.

Podwyżki stóp procentowych po wakacjach 2014 r.

W optymistycznym scenariuszu do pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce dojdzie po wakacjach w 2014 roku. W pesymistycznym, taka decyzja zostanie podjęta dopiero na przełomie I i II kwartału 2015 roku. Scenariusz bazowy to zaostrzenie polityki monetarnej w ostatnim kwartale 2014 roku.

Dla rynku walutowego deklaracja RPP oznacza tylko tyle, że złoty traci potencjalną przewagę jaką mógłby mieć, gdyby ECB w najbliższym czasie obniżył stopy procentowe, co zwiększyłoby ich dysparytet.

Kurs USD/PLN po zwyżce pod koniec października, obecnie koryguje ten ruch. Analiza techniczna sugeruje możliwy wzrost w listopadzie do 3.14-3,15 zł. Scenariusz ten zdezaktualizuje się w momencie powrotu dolara poniżej 3,05 zł. Wówczas scenariuszem bazowym stanie się atak na psychologiczną barierę 3 zł.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25103 )
Array ( [docId] => 25103 )