W wyścigu na uśrednione odsetki obligacje wygrywają z lokatami

Kategoria: Lokaty
Data: 01-10-2013 r.

W okresie gdy średnie stawki lokat bankowych spadły o 0,65 – 0,86 pkt proc., nie zmieniło się oprocentowanie obligacji skarbowych. Powoduje to sytuację, w której zyski z obligacji przewyższają zyski z lokat.

Dwuletnie obligacje skarbowe emitowane w październiku mają oprocentowanie na poziomie 3% w skali roku. Stawka na trzyletnich obligacjach w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym wyniesie 3,5% w skali roku, zaś w kolejnych okresach równa będzie stopie WIBOR 6M. Obligacje czteroletnie dadzą zarobić 3,5%, a dziesięciolatki 4% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. W kolejnych okresach ich oprocentowanie ustalone zostanie na podstawie wskaźnika inflacji powiększonego o 1,25 pkt proc. marży dla papierów czteroletnich oraz 1,5 pkt proc. marzy dla dziesięciolatek.

W tym samym czasie lokaty bankowe (od 3 do 12 miesięcy) dadzą zarobek na poziomie 2,4-2,5%. Nieco więcej można zyskać w przypadku lokat dwuletnich (2,7%), ale to i tak mniej niż w przypadku dwuletnich obligacji. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce na przełomie 2009 i 2010 r.

Różnica pomiędzy 2-letnimi obligacjami, a lokatami

Źródło: MF, Open Finance

W sierpniu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje za 180,1 mln zł, co była najlepszym wynikiem od maja i drugim w tym roku. Od początku marca do końca sierpnia z lokat odpłynęło 20,6 mld zł. Nawet w okresach gdy oprocentowanie lokat przewyższało stawki na obligacjach, sprzedaż papierów skarbowych była na wysokim poziomie. Trzeba też pamiętać, że na rynku bankowym wciąż można znaleźć lokaty dające wyższe oprocentowanie niż obligacje. Ponadto, w obliczu prognozowanej na 2014 r. niskiej inflacji (maksymalnie 1,5% r./r.) oprocentowanie obligacji nie utrzyma się na obecnym poziomie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25091 )
Array ( [docId] => 25091 )