Autocasco. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kategoria: Ubezpieczenia
Data: 22-12-2020 r.

Co to jest ubezpieczenie AC i ile kosztuje? Czy warto je wykupić? Co obejmuje Autocasco i czy dla samochodów powyżej 10 lat też jest dostępne? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z ubezpieczeniem AC.

Ubezpieczenie AC – co to jest?

Autocasco, w skrócie AC, to ubezpieczenie pojazdu mechanicznego, które w przeciwieństwie do OC (odpowiedzialności cywilnej) jest dobrowolne. Najczęściej jest wykupywane dla samochodów osobowych, choć może też dotyczyć na przykład motocykli.

Ubezpieczenie AC zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu, a także jego całkowitego zniszczenia lub częściowego uszkodzenia. Zakres oferowanej ochrony może jednak znacząco różnić się w zależności od ubezpieczyciela i wariantu polisy.

Autocasco – co obejmuje?

Przy wyborze ubezpieczenia AC warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, co pokrywa polisa, a dopiero później porównywać ceny. Ubezpieczyciele mogą bowiem swobodnie kształtować zakres ochrony i często oferują kilka wariantów Autocasco. Może ono obejmować:

  • Kradzież pojazdu oraz jego części, wyposażenia dodatkowego i bagażu;

  • Szkody częściowe lub całkowite wywołane zjawiskami naturalnymi (np. grad, powódź, uderzenie pioruna);

  • Szkody częściowe lub całkowite wynikłe z wypadków i stłuczek;

  • Wybuch lub pożar oraz uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie.

W przypadku droższych wariantów Autocasco może obejmować wszelkie uszkodzenia i zniszczenia (tzw. All Risk). Nawet wówczas warto jednak zwrócić uwagę na terytorialny zakres obowiązywania polisy oraz sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia sekcję „wyłączenia odpowiedzialności”. Są w niej wyszczególnione sytuacje, których nie obejmuje ubezpieczenie AC, takie jak na przykład kradzież, gdy kierowca pozostawi kluczyki w stacyjce lub spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu.

Ile kosztuje AC, czy warto je wykupić i co jeszcze wpływa na cenę?

Autocasco można wykupić już za kilkaset złotych rocznie, lecz ceny mogą też zauważalnie przekraczać 2000 zł. Na to, ile kosztuje AC, wpływa bowiem nie tylko zakres ochrony i różnice pomiędzy ofertą różnych ubezpieczycieli, ale także między innymi:

  • Sytuacja życiowa kierowcy, w tym posiadane przez niego zniżki OC/AC za bezszkodową jazdę, jego wiek, miejsce zamieszkania itp.;

  • Stan pojazdu (np. wartość, wiek i przebieg, zabezpieczenia antykradzieżowe);

  • Możliwe miejsce napraw (tylko warsztaty poza Autoryzowaną Stacja Obsługi lub dowolny warsztat z ASO włącznie);

  • Części wykorzystywane do naprawy (porównywalnej jakości, oryginalne bez logo lub z logo producenta).

Zdaniem ekspertów, ubezpieczenie AC powinni wykupić właściciele samochodów drogich, nowych lub względnie nowych oraz modeli, które często są kradzione. Co jednak z Autocasco dla innych samochodów, w tym takich powyżej 10 lat?

Czy można wykupić Autocasco dla samochodów powyżej 10 lat?

Polisa AC jest dobrowolna, więc ubezpieczyciel może ograniczyć ofertę do pojazdów w konkretnym wieku. Coraz więcej firm oferuje jednak Autocasco także dla samochodów powyżej 10 lat, choć niekiedy nie we wszystkich wariantach.

Przykładowo, ubezpieczenie AC w PKO BP, które można kupić bez wychodzenia z domu, jest dostępne dla samochodów w wieku maksymalnie:

  • 9 lat (wariant AC ASO);

  • 12 lat (wariant AC Warsztat);

  • 15 lat (wariant AC Mini).

Ograniczenia te nie obowiązują jednak przy odnawianiu umowy na Autocasco. W każdym wariancie Klient może również wybrać, czy woli naprawę pojazdu w warsztacie i rozliczenie bezgotówkowe z ubezpieczycielem, czy wypłatę odszkodowania i samodzielną naprawę.

Przed podjęciem decyzji o zakupie Autocasco dla samochodów powyżej 10 lat warto jednak przeliczyć, czy rata ubezpieczenia nie będzie zbyt wysoka w stosunku do wartości pojazdu. Zwykle bardziej opłacalne będą w tym przypadku tańsze polisy typu AC Mini, które nie obejmują częściowych szkód powstałych w wyniku stłuczki lub wypadku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41238 )
Array ( [docId] => 41238 )