Miałeś szkodę i martwisz się o cenę OC?

Kategoria: Ubezpieczenia
Data: 03-12-2019 r.

Kierowcy, którzy spowodowali kolizję lub wypadek, muszą liczyć się z podwyżką ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. I Ciebie to czeka, ponieważ ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z Twojego OC? Sprawdź, jak przełoży się to na wysokość składki.

Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują bezpiecznych kierowców. Za każde 12 miesięcy bezszkodowej jazdy przyznają zniżki – zgodnie z obowiązującą tabelą Bonus Malus. Dzięki temu ubezpieczenie komunikacyjne OC może kosztować nawet 60% mniej w porównaniu ze stawką bazową.

Co się dzieje ze zniżkami po wystąpieniu szkody?

 

Szkoda parkingowa czy szkoda podczas jazdy może zdarzyć się właściwie każdemu – wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby uderzyć w inny samochód stojący na parkingu lub jadący innym pasem. Dla sprawcy zdarzenia, który kierował ubezpieczonym samochodem oznacza to jedno – wypłatę odszkodowania z jego OC przez ubezpieczyciela. Dzięki temu nie ponosi on żadnych kosztów względem osoby pokrzywdzonej.

Warto jednak pamiętać, że każde zdarzenie – także niewielka szkoda parkingowa – wpływa na wysokość przyznanych zniżek. „Karą” jest spadek o jeden próg w tabeli Bonus Malus, w efekcie czego dochodzi do utraty części rabatu.

Przykład. Załóżmy, że do tej pory kierowca miał 60% zniżki. Po szkodzie zniżka wynosi 50% - tak wynika z tabeli Bonus Malus.

Jak uchronić się przed utratą zniżki?

Chociaż standardową procedurą jest utrata zniżek OC, można tego uniknąć w prosty sposób. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują odpłatną usługę, tzw. ochronę zniżek. Dzięki temu pierwsza stłuczka w danym roku ubezpieczeniowym traktowana jest jako niebyła – nie zostaje odnotowana w systemie. Pozwala to zachować zniżkę na dotychczasowym poziomie.

Wykupienie ochrony zniżek to jednak jeden ze sposobów. Innym rozwiązaniem jest podpisanie umowy u tego ubezpieczyciela, który proponuje najniższą składkę. Jak dotrzeć do atrakcyjnej oferty? Znajdź tanie OC na Rankomat.pl, by zaoszczędzić nawet do 50%. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego możesz kierować się wyłącznie ceną – zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne dla każdego ubezpieczyciela, niezależnie od wysokości składki.

W razie wystąpienia szkody – nawet tej najdrobniejszej – nie musisz martwić się o cenę OC. Wystarczy wykupić ochronę zniżek lub po prostu wybrać najtańszą ofertę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Na które rozwiązanie się zdecydujesz?

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41095 )
Array ( [docId] => 41095 )