Punkty karne a cena OC. Czy mandaty wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Kategoria: Ubezpieczenia
Data: 11-06-2021 r.

Cena OC jest zawsze obliczana indywidualnie dla każdego kierowcy z osobna, a jej wartość zależy od dziesiątków różnych czynników. Czy wśród nich znajdują się punkty karne? Krótko mówiąc, czy nieprzepisowa jazda i wynikające z niej mandaty wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Droższe OC za punkty karne w Wielkiej Brytanii

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy komunikacyjne wykorzystują do wyliczania ceny OC specjalne algorytmy, które uwzględniają wiele różnych aspektów odnoszących się przede wszystkim do pojazdu i jego właściciela. Pojemność silnika, rok produkcji, marka i model, a nawet liczba czy kolor nadwozia to tylko część aspektów branych pod uwagę przy wyliczeniu ubezpieczenia, które dotyczą samochodu. Z kolei informacji na temat właściciela auta kształtujące cenę OC to m.in. wiek, data wydania prawa jazdy, przebieg historii ubezpieczeniowej czy wysokość posiadanych zniżek za bezszkodową jazdę. Czy jednak znajduje się wśród nich liczba punktów karnych?

 

Taki system funkcjonuje w niektórych państwach europejskich, np. w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach większość towarzystw ubezpieczeniowych żąda od klienta informacji na temat popełnionych wykroczeń i otrzymanych mandatów i m.in. od nich uzależnia wysokość składki na obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej. Jak nietrudno się domyślać, kierowcy z dużą liczbą punktów karnych na koncie mogą się spodziewać podwyższonej składki.

Zachęta i straszak

Uzależnienie ceny OC od liczby i wysokości mandatów ma zachęcić kierowców do bezpiecznej jazdy. Wiedząc, że każde wykroczenie wiąże się nie tylko z finansową karą administracyjną, ale również z droższym ubezpieczeniem, mieszkańcy UK bardziej się pilnują na drodze. Ponadto system uzależniający wysokość składki ubezpieczeniowej od przepisowej jazdy wydaje się po prostu sprawiedliwy, ponieważ kierowcy z dużą liczbą mandatów są potencjalnie bardziej ryzykowni z punktu widzenia towarzystwa.

Czy Polska należy do krajów, w których stosuje się mechanizm kształtujący składkę m.in. z uwzględnieniem punktów karnych? Odpowiedź brzmi: nie, w Polsce taki system nie obowiązuje. Mimo że istnieją dziesiątki czynników określających cenę OC, które można poznać, wykonując kalkulację składki w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, brakuje wśród nich liczby punktów karnych. Oznacza to, że kierowca, który ma na koncie nawet 20 punktów, nie zapłaci z tego tytułu ani grosza więcej za OC. Tak sytuacja prezentuje się w połowie 2021 r., jednak już niedługo może się to zmienić.

Pomysły na powiązanie ceny OC z mandatami w Polsce

Coraz częściej słychać bowiem o rządowych pomysłach na powiązanie wysokości składki ubezpieczeniowej z liczbą punktów karnych, podobnie jak to się dzieje np. w UK. W obecnym stanie prawnym towarzystwo może podwyższyć cenę OC wyłącznie po szkodzie spowodowanej przez kierowcę w ruchu drogowym, lecz jeśli zapowiadane zmiany wejdą w życie, na droższą polisę będą musiały się przygotować także osoby z dużą liczbą punktów karnych na koncie.

Co prawda powiązanie składki ubezpieczeniowej z mandatami to dopiero mglista zapowiedź, ale nie zmienia to faktu, że po prostu opłaca się jeździć bezpiecznie i ostrożnie – również pod względem finansowym. Aby nie przepłacać za OC, za każdym razem, gdy wygasa obecna polisa, należy porównać oferty w wielu towarzystwach i wybrać tę najtańszą. Jeżeli proponuje ją inna firma niż obecna, w której kierowca ma wykupione aktualne ubezpieczenie, konieczne będzie wypowiedzenie wygasającego OC. Wszystkie niezbędne informacje na temat rezygnacji z polisy można znaleźć na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wypowiedzenie-oc/.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41269 )
Array ( [docId] => 41269 )