Tarcza dla pogranicza - warunki uzyskania pomocy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 03-05-2023 r.

Przedsiębiorcy z określonych województw przygranicznych mogą już składać wnioski o wsparcie udzielane w ramach programu "Tarcza dla pogranicza". Nabór wniosków będzie trwał do 23 czerwca. Na pomoc dla przedsiębiorców zarezerwowano ok. 100 mln zł. 

Program został przyjęty po notyfikacji przez Komisję Europejską, uchwałą Rady Ministrów nr 48/2023. Programem "Tarcza dla pogranicza" objęte są województwa lubelskie i podlaskie. Dofinansowanie jest skierowane dla przedsiębiorców, którzy nie mogli prowadzić swojej działalności gospodarczej, lub jej prowadzenie mieli znacząco utrudnione, w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r. wprowadzono na tym terenie stan wyjątkowy, a następnie  czasowy zakaz przebywania na przygranicznych częściach wskazanych województw. 

 

Wypłatami z programu zajmuje się Polski Fundusz Rozwoju. Aby z niego skorzystać przedsiębiorcy muszą złożyć do odpowiedniego wojewody w terminie do 23 czerwca 2023 r. (nabór wniosków zaplanowano na 60 dni). Oczywiście, aby skorzystać z omawianego dofinansowanie, przedsiębiorca musi także spełnić określone warunki, do których należy m.in. prowadzenie działalności w wybranych branżach. O pieniądze mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność gastronomiczną, zajmujące się organizowaniem turystyki lub będące podmiotem ułatwiającym nabywanie powiązanych usług turystycznych, piloci wycieczek, przewodnicy turystyczni, przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego, oraz przedsiębiorcy lub rolnicy świadczący usługi hotelarskie.

Wskazani przedsiębiorcy, aby otrzymać pomoc muszą prowadzić działalność na terenie obrębów administracyjnych, które zostały wskazane w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Dodatkowe warunki uzyskania pomocy:
- wnioskodawca musiał prowadzić działalność w dniu 2 września 2021 r. i prowadzi ją nadal w dniu złożenia wniosku, w zakresie którego dotyczy wniosek
- w dniu 2 września 2021 r. nie zalegał z należnościami publicznoprawnymi - czyli w opłacaniu podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne
- na dzień złożenia wniosku nie otworzył likwidacji, nie złożył wniosku o wykreślenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i nie zostało otwarte wobec niego postępowanie restrukturyzacyjne ani upadłościowe
- pomoc dotyczy jedynie podmiotów mających rezydencję podatkową w Europejskim Obszarze Gospodarczym, są zarejestrowani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo innej ewidencji, oraz których Beneficjent Rzeczywisty nie ma rezydencji podatkowej w Raju Podatkowym

Wysokość wsparcia będzie obliczana z uwzględnieniem udokumentowanych przychodów ze sprzedaży, kosztów prowadzenia działalności, przyznanych już kwot rekompensat na podstawie ustawy o rekompensacie oraz wysokość innej przyznanej pomocy publicznej za okres od września 2018 r. do czerwca 2019 r. oraz od września 2021 r. do czerwca 2022 r. 

Z dofinansowania mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie zdołali skorzystać w całości lub w części z pomocy publicznej udzielanej przez wojewodów w formie rekompensaty, na podstawie ustawy o rekompensacie lub którzy w okresie wprowadzenia stanu wyjątkowego (czyli od września 2021 r. do czerwca 2022 r.) odnotowali spadek przychodów o co najmniej 25% w stosunku do analogicznych miesięcy z okresu od września 2018 r. do czerwca 2019 r. a już udzielona pomoc nie zdołała pokryć poniesionych przez nich strat. 

Jeśli we wskazanym okresie "porównawczym" wnioskodawca nie prowadził działalności, przy przyznawaniu pomocy będzie uwzględniona uśredniona wartość przychodów ze sprzedaży z tego okresu, wynikająca z wniosków, które zostały już rozpatrzone w Programie. Jeśli przedsiębiorca nie prowadził działalności od września 2018 do czerwca 2019 r. to może złożyć wniosek dopiero od 4 czerwca 2023 do 23 czerwca 2023 r. 

Wojewoda ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania wsparcia, a termin ten będzie liczony od dnia w którym otrzymał on kompletny i prawidłowo złożony wniosek.  Pieniądze będą wypłacone w ciągu 14 dni od wydania decyzji przez wojewodę. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
Warunki uzyskania wsparcia w ramach programu "Tarcza dla pogranicza" opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42930 )
Array ( [docId] => 42930 )