5 najciekawszych funkcji: Co daje duża aktualizacja creators

Data: 27-02-2017 r.

Lepsza obsługa, nowe funkcje, więcej komfortu: Następna duża aktualizacja Windows 10 wprowadzi dużo ułatwień. Już w kwietniu 2017 r.

Tak zwana aktualizacja Creator wprowadzi wiele nowości i usunie kwestie sprawiające problemy.

Nowość 1: 3D dla wszystkich

Skąd nazwa aktualizacja „Creator”? „3D for everyone” (3D dla każdego) brzmiało główne przesłanie podczas prezentacji w Nowym Jorku. Wszystko ma być skupione na kreatywności. W ramach tego Microsoft ma zamiar zupełnie zmienić aplikacje Paint, PowerPoint i Edge. Po tym sporządzanie i edytowanie grafik 3D ma być znacznie łatwiejsze przy pomocy tych narzędzi. Przykład Paint: Mocno zakotwiczony program w Windowsie otrzyma funkcje do edytowania obiektów 3D. Ale jak w ogóle można dostać odpowiednie materiały 3D? W tym pomoże smartfon: Po zainstalowaniu aplikacji Windows Capture 3D można wykorzystać kamerę jako skaner 3D. W tym celu należy sfotografować obiekt ze wszystkich stron, a program na podstawie zdjęć generuje model 3D. Albo też można przy pomocy Painta zamienić zwykłe zdjęcia przedmiotów na obiekty 3D. Następnie można udoskonalić obiekt w Paincie przy pomocy różnych narzędzi.

Nowość 2: Schowek dla wielu urządzeń

Czasem udaje mi się zrobić dobre zdjęcie smartfonem. Ale czy próbowali Państwo edytować je na tym urządzeniu? Katastrofa. Microsoft rozpoznał problem i pozwolił na szybką wymianę danych między smartfonem a Windows 10. Zamiast na przykład uciążliwego przesyłania pliku mailem lub siecią do innego urządzenia, transmisja jest możliwa bardzo łatwo przy pomocy "uniwersalnego schowka".

W teorii przyszłe powiadomienia, teksty, obrazy i tym podobne można synchronizować między Państwa urządzeniami. Być może ta technika jest Państwu znana z produktów Apple, w których transmisja odbywa się przez bezpośrednie połączenie między urządzeniami. Warunkiem w Windows 10 jest korzystanie z asystentki Cortana na obu urządzeniach. Wówczas wystarczy zwykła ustna komenda lub krótkie polecenie, aby zsynchronizować treści przez schowek komputera z innymi urządzeniami.

Moja opinia: Konieczności korzystania z Cortany nie jestem w stanie zrozumieć. Tym bardziej, że Microsoft dysponuje doskonałą i bezpłatną usługą do wymiany danych między urządzeniami w postaci OneDrive.

Nowość 3: Nowy wygląd dzięki nowym motywom

Microsoft zaproponuje w sklepie nowe motywy. Składają się one w pierwszej kolejności ze zbioru obrazów tła dotyczących określonych tematów, na przykład zdjęć z Niemiec, Australii czy Alaski lub zdjęć kotów i psów.

Kilkoma kliknięciami można zmienić wygląd Windows 10.

Moja opinia: Motywy są super! Aczkolwiek oczekiwałbym nieco więcej niż tylko zmiany obrazu tła. Na przykład (jak kiedyś) dodatkowe specjalne kursory i dźwięki systemowe. Mam nadzieję, że Microsoft zaoferuje tu nieco więcej.

Nowość 4: Odnowione ustawienia ochrony danych

Na zebranych prywatnych danych Microsoft zarabia pieniądze. Z tego powodu Windows 10 stosuje standardowo tak zwane ustawienia ekspresowe. Wraz z nimi system operacyjny udziela zgody na szpiegowanie użytkowników. Microsoft ogłosił dwie nowości, które mają wyraźnie poprawić ochronę sfery prywatnej w Windows 10:

• Tak zwany pulpit prywatności na swojej stronie internetowej udostępnia przegląd aktywności, które są rejestrowane przez Windows 10 oraz inne usługi. Wówczas może być na przykład mowa o danych pozycyjnych, badaniach internetowych lub wpisach w notatniku Cortany. W tym miejscu użytkownicy mają otrzymać również możliwość skasowania danych. Pulpit prywatności ma być ponoć początkiem, w przyszłości usługa ma zostać rozbudowana.

• Wraz z aktualizacją Creator w kwietniu koncern zapewni większą przejrzystość danych bezpośrednio w Windows 10. Mają zniknąć niesławne "ustawienia ekspresowe", zastąpione przez menu konfiguracji ochrony danych. W nim użytkownicy mają podczas instalacji aktualizacji Windows 10 podać, które dane są gotowi udostępnić.

Nowość 5: Przejrzyste bezpieczeństwo

Nowe "Centrum Bezpieczeństwa Windows Defender" łączy w jednym oknie wszystkie informacje mające znaczenie dla bezpieczeństwa Państwa systemu. W tym celu jest on podzielony na pięć rubryk.

• Ochrona przed szkodnikami: wskazuje status ochrony antywirusowej. Wklejone komunikaty ostrzegają, gdy tylko zostanie zastosowany jakiś trzeci program.

• Status urządzenia: Wskazuje stan aktualizacji Windows, sterowników i innych problemów takich jak mało miejsca na dysku.

• Zapora ogniowa i sieć: Wskazuje aktywny profil sieci i pozwala na jego zmianę (np. miejsce pracy lub prywatny). Poza tym mają Państwo w tym miejscu dostęp do ustawień zapory ogniowej Windows.

• Aplikacje i przeglądarka: Łączy ustawienia smart screen oraz ustawienia bezpieczeństwa dla aplikacji.

• Bezpieczeństwo dla rodziny: Szybki dostęp do funkcji ochrony rodzicielskiej dla Windows 10.

Niemalże wszystkie informacje istotne dla bezpieczeństwa w jednym miejscu? To świetna sprawa.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40070 )
Array ( [docId] => 40070 )