Aplikacja przenośna - PortableApps

Autor: Figat Paweł
Data: 08-05-2012 r.

PortableApps to jedno z najpopularniejszych na świecie rozwiązań, które pozwala na posiadanie zawsze przy sobie najprzydatniejszych aplikacji. Jest to w pełni darmowa platforma, która działa na przenośnych urządzeniach magazynujących. Dzięki PortableApps wielu aplikacji nie będziemy musieli instalować w komputerze – będziemy je zawsze mogli uruchomić na przykład z naszej pamięci USB.

Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Jedną z nich jest dostęp do naszych „własnych” aplikacji z dowolnego komputera – wszystkie aplikacje będą miały wprowadzone przez nas ustawienia, przeglądarki internetowe będą pamiętały historię przeglądanych przez nas stron oraz nasze zakładki, przy czym po odłączeniu pamięci USB w komputerze, którego używałeś nie zostanie ślad po żadnej z tych rzeczy.

Kolejną zaletą jest oszczędność miejsca na twardym dysku komputera. Każdy z nas z pewnością ma w swoim komputerze kilka aplikacji, z których na co dzień nie korzysta. Zamiast instalować takie programy w naszym komputerze, możemy je mieć w przenośnej pamięci USB. Przykładem może być Open Office. Jeśli na co dzień posługujemy się MS Office, a zdarza się, że dostajemy (na przykład e-mailem) pliki w formacie Open Office, nie będziemy potrzebowali żadnego konwertera ani Open Office w naszym komputerze. Możemy na dysku USB zainstalować Open Office Portable i w razie potrzeby otwierać za jego pomocą takie pliki (a także zapisywać je później w formatach MS Office).

W tej chwili platforma udostępnia ponad 230 aplikacji – wszystkie z nich są darmowe i w pełnych wersjach.

Instalacja aplikacji jest bardzo prosta. Ze strony portableapps.com pobieramy i instalujemy platformę PortalbleApps wskazując jako lokalizację instalacji przenośną pamięć USB. Po zainstalowaniu uruchamiamy aplikację Start ze wskazanej wcześniej lokalizacji, klikamy w ikonę „Zarządzaj” po prawej stronie panelu i wybieramy „Więcej aplikacji…”. Po chwili otworzy nam się okno ze wszystkimi dostępnymi aplikacjami. Zaznaczmy w nim te aplikacje, które chcemy zainstalować, a następnie klikamy „Dalej”. Po zakończeniu klikamy „Ok” i od tej pory w panelu platformy PrtableApps mamy je wszystkie gotowe do użycia.

Figat Paweł

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25366 )
Array ( [docId] => 25366 )