Aplikacje w kontenerach

Data: 17-03-2017 r.

Przenoszenie aplikacji w miejsca, gdzie akurat są potrzebne, jest kłopotliwe. Tego rodzaju problemy rozwiązuje projekt Docker umożliwiający tworzenie tzw. kontenerów.

Upakowane z użyciem Dockera aplikacje można uruchomiać niemal wszędzie, ale Docker ma też inne istotne zalety. Po pierwsze, działa w większości wersji Linuksa i został stworzony z wykorzystaniem funkcji LXC (Linux Containers). Po drugie, aplikacja w kontenerze Docker jest samowystarczalna i instaluje się we własnym katalogu. Fakt, że aplikacja działa we własnym kontenerze, określanym także mianem piaskownicy (sandbox), podnosi znacznie poziom bezpieczeństwa. Po trzecie, Docker sprawia, że instalowanie linuksowych aplikacji staje się tak łatwe, jak instalowanie aplikacji w smartfonie. Można tę operację przeprowadzić z poziomu wiersza poleceń Linuksa niemal w mgnieniu oka.

Po czwarte, umożliwia korzystanie z różnych narzędzi i skryptów przeznaczonych do automatyzacji zarządzania centrami danych, które bardzo przydają się przy masowych wdrożeniach aplikacji. Takimi operacjami również można zarządzać z poziomu wiersza poleceń, m.in. szybko dystrybuować aktualizacje aplikacji.

Kontenery typu Linked Docker potrafią wyszukiwać się nawzajem na podstawie nazwy komputera, w którym działają, a jednocześnie plik zawierający informacje o komputerze jest modyfikowany, aby wprowadzić właściwą nazwę. Ponadto Docker dobrze współpracuje z

SELinux, daje duże możliwości monitorowania, zapisuje pliki logów dla każdego kontenera, a także oferuje mechanizmy redundancji, które poprawiają niezawodność działania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40129 )
Array ( [docId] => 40129 )

Array ( [docId] => 40129 )