Automatyczne logowanie w Windows

Autor: Kędra Przemysław
Data: 17-05-2012 r.

Jeżeli zależy nam na sprawnym uruchamianiu systemu, warto pominąć krok z ręcznym logowaniem i automatycznie logować się w systemie. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziemy musieli wybierać konta użytkownika - proces ten będzie zautomatyzowany.

Automatyczne logowanie do systemu sprawdza się tam, gdzie nie potrzebujemy potwierdzać swojej tożsamości (a więc jesteśmy jedynymi użytkownikami komputera lub dzielimy się ze wszystkimi wspólnym kontem). Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że system automatycznie zaloguje się na wybrane przez nas konto i nie będzie oczekiwał na naszą reakcję. W międzyczasie załaduje usługi i programy uruchamiane wraz ze startem systemu.

Aby dokonać zmian, konieczna będzie ingerencja w rejestr - w tym celu przechodzimy do menu Start -> Uruchom i wpisujemy polecenie: regedit.

W kolejnym kroku musimy zlokalizować klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

Gdy w systemie mamy utworzonych kilka kont użytkowników, będziemy musieli określić tego, na którego system ma się automatycznie logować. W tym celu przechodzimy do wartości DefaultUserName i klikając dwukrotnie na ten wpis wpisujemy domyślną nazwę użytkownika. Oprócz nazwy konta na jakie chcemy się zalogować, trzeba określić także hasło - DefaultPassword.

Ostatnią czynnością jest potwierdzenie, że chcemy włączyć autologowanie w systemie. Przechodzimy do wpisu AutoAdminLogon i jako wartość podajemy 1.

Jeżeli dany wpis nie istnieje, musimy go utworzyć - w tym celu klikamy prawym przyciskiem myszki na okno po prawej stronie i wybieramy menu Nowy -> Wartość ciągu.

W przypadku, gdy mamy tylko jedno utworzone konto w systemie, konieczne jest dodanie wpisu o nazwie DontDisplayLastUserName. W tym celu tworzymy nową wartość ciągu (PPM -> Nowy -> Wartość ciągu) i jako parametr podajemy 0. Teraz przechodzimy do menu Start -> Uruchom i wpisujemy polecenie: control userpasswords2

W okienku, które nam wyskoczy musimy odznaczyć opcję: Aby używać tego komputera użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło. Następnie w oknie Logowanie automatyczne należy wpisać hasło, które jest przypisane do danego konta użytkownika.

Wykonując jakiekolwiek zmiany w rejestrze, warto wykonać kopię zapasową na wypadek, gdyby zastosowane zmiany spowodowały nieprawidłowe działanie systemu.

Aby wykonać kopię zapasową rejestru należy przejść do menu Start -> Uruchom i wpisać: %SystemRoot%\system32\restore\rstrui.exe

W okienku, które nam się wyświetli wybieramy przycisk Utwórz punkt przywracania i klikamy przycisk Dalej. Kolejnym krokiem jest wpisanie nazwy punktu przywracania – najlepiej coś co będzie charakteryzowało aktualny stan systemu – i kliknięcie przycisku Utwórz.



Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25376 )
Array ( [docId] => 25376 )