Cyberatak może kosztować Europejczyka średnio 1100 zł

Data: 22-01-2014 r.

Średni koszt plików multimedialnych znajdujących się na urządzeniu, jakie użytkownik z Europy może stracić na skutek cyberataku lub innych szkód, szacuje się na 1 100 zł – tak wynika z badania Consumer Security Risks Survey przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Użytkownicy mogą utracić pliki na wiele różnych sposobów: w wyniku zgubienia lub kradzieży urządzenia czy też ataku cyberprzestępców. Atakujący wiedzą, jak cenne są dla użytkowników ich pliki, dlatego nieustannie tworzą nowe szkodliwe programy, które potrafią szyfrować dane na dysku twardym, a następnie żądać okupu za przywrócenie dostępu.

Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International w minionym roku 22% respondentów z Europy stało się celem cyberataku. Jednocześnie ponad 60% użytkowników, którzy padli ofiarą szkodliwego oprogramowania uszkadzającego dane, przyznało, że nie było w stanie w pełni odzyskać swoich plików. W tym samym okresie około 12% Europejczyków zostało dotkniętych utratą, kradzieżą lub awarią swojego urządzenia cyfrowego.

Badania pokazały, że potencjalne straty na skutek utraty treści multimedialnych (innymi słowy, wartość pieniężna plików, których nie można odzyskać) są wyższe w przypadku młodszych respondentów, którzy aktywnie pobierają muzykę i filmy. Na przykład, globalni respondenci z grupy wiekowej 16-24 lat ponosili średnie straty w wysokości 2 000 zł, natomiast osoby w wieku 25-34 lat – 1 350 zł; z kolei użytkownicy w wieku 45 lat i starsi tracili przeciętnie 680 zł.

Jeśli chodzi o wartość utraconych danych w różnych krajach, mieszkańcy Chin i Rosji ponosili najwyższe średnie straty (odpowiednio 2 380 i 2 360 zł na użytkownika). Kwota ta jest znacznie niższa w Europie (1 100 zł) i Ameryce Północnej (1 000 zł).

Aby zapewnić ochronę zasobom cyfrowym, użytkownicy muszą nie tylko regularnie wykonywać kopię zapasową swoich danych – niezbędne jest również zabezpieczenie urządzeń prywatnych przed szkodliwymi atakami, których celem jest kradzież lub wyłudzanie danych. Smartfony oraz tablety powinny być również wyposażone w dodatkowe narzędzia umożliwiające zlokalizowanie zgubionego urządzenia lub złagodzenie potencjalnych szkód związanych z kradzieżą urządzenia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34359 )
Array ( [docId] => 34359 )

Array ( [docId] => 34359 )