Czy udostępnianie firmowych plików w internecie jest bezpieczne

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Praca bardzo często wiąże się z dostępem pracowników do internetu. Duża część z zatrudnionych osób udostępnia w sieci szereg plików, również tych firmowych. Czy takie działanie jest w pełni bezpieczne? Czy udostępnianie firmowych plików w internecie nie niesie ze sobą zagrożenia?

Pliki prywatne i służbowe

Pracownicy firmy mogą udostępniać w sieci nie tylko swoje prywatne dokumenty, ale również te, które są bezpośrednio związane z działalnością przedsiębiorstwa. W ostatnim czasie powstało wiele tzw. wirtualnych dysków, które pozwalają na archiwizowanie plików za pośrednictwem Internetu, co umożliwia dostęp do nich praktycznie z każdego miejsca.

Takie rozwiązania są wykorzystywane z reguły przez osoby, które często pracują w domu. Wirtualny dysk zastępuje zewnętrzne pamięci (m.in. dyski zewnętrzne czy popularne pendrive`y). Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że udostępniając w sieci służbowe pliki, naraża swojego pracodawcę na kolosalne straty.

Utrata danych, kradzież, włamania

Zapisywanie danych na wirtualnych dyskach może nieść ze sobą zwiększone ryzyko utraty archiwizowanych danych. Strata może wynikać zarówno z awarii serwera, na którym zostały zapisane dane, jak również w wyniku włamania przez hakerów.

Udostępniane w sieci pliki nie są z reguły odpowiednio zabezpieczane przed ewentualną kradzieżą. Wprawdzie właściciele wirtualnych serwerów zapewniają ochronę przechowywanych danych, jednak znane są przypadki włamań na nawet najbardziej strzeżone konta.

Czy zatem należy udostępniać pliki firmowe w sieci? Czy jest to zbyt ryzykowne zarówno dla samego pracownika, jak też całej firmy?

Udostępnianie plików firmowych może być w pełni bezpieczne, jeżeli zostanie spełnionych kilka warunków. Po pierwsze przedsiębiorstwo powinno zadbać o odpowiednio zabezpieczony system, który byłby dostępny dla każdego pracownika. Firmowy system zacznie ograniczyłby również dostęp osób postronnych, a tym samym znacznie zmniejszyłby ryzyko utraty danych.

Ponadto właściciel firmy powinien na bieżąco kontrolować pracowników oraz stopień udostępniania plików służbowych. Musisz pamiętać, że to Twój pracodawca jest właścicielem posiadanych przez Ciebie informacji. Ma pełne prawo wiedzieć o wszystkich przypadkach, które mogą go narażać na zwiększone ryzyko ich utraty. Poza tym sam jako pracownik powinieneś starać się ograniczyć proces udostępniania plików w sieci do niezbędnego minimum.

Udostępnianie plików firmowych w sieci może być bezpieczne. Jednak o ich bezpieczeństwo musi zadbać zarówno sam właściciel firmy, jak też wszyscy jego pracownicy. Pełna kontrola procesu udostępniania dokumentów, jak też ich odpowiednie zabezpieczenie, pozwolą na maksymalną ochronę archiwizowanych danych.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25365 )
Array ( [docId] => 25365 )