Dostęp do ostatnio używanych dokumentów

Data: 08-11-2016 r.

W menu Start w Windows 10 można wprawdzie zna­leźć linki do programów i folderów, ale nie do ostatnio używa­nych dokumentów, tak jak to miało miejsce jeszcze w Windows XP. Jak odzyskać tę ulubioną funkcję?

Faktycznie „ostatnio używane dokumenty” zniknęły z menu Start. Za to Windows 10 ma inne możliwości. Wystarczy powiązać program w pasku zadań, a otrzyma się szybki dostęp do ostatnio używanych plików. Przykład Word: Trzeba kliknąć przy­cisk Start, a następnie prawym przyciskiem myszy wybrać więcej i przypnij do paska zadań. Następnie można nie tylko otwierać Worda jednym kliknięciem. Ponadto ma się dostęp do ostatnio używanych dokumentów. Prawym przyciskiem myszy należy kliknąć link w pasku zadań, a pojawi się dziesięć ostat­nich tekstów, które były edytowane danym programem. Klikając wpis, przechodzi się bezpośrednio do danego dokumentu. Podobnie działa to z innymi programami, jak Excel, programy do edycji zdjęć czy przeglądarki.

 

W eksploratorze Windows można stworzyć kafelek dokumen­tów. W tym celu należy otworzyć eksplorator Windows poprzez Windows + E i kliknąć prawym przyciskiem myszy katalog Dokumenty. W rozwijanym menu następnie wybrać Przypnij do menu start.

Word zawsze otwiera jeden tekst

Czasami pojawia się problem, że przy otwieraniu Worda, wciąż pokazuje on ten sam pierwotnie zapisany tekst. W efekcie za każdym razem trzeba go zaznaczyć i skasować, aby strona była pusta. Jak sprawić, aby podczas otwierania Worda z powrotem pojawiał się pusty plik?

Może się zdarzyć, że Word się zapętli. Program zapi­suje szablon nowego dokumentu w pliku Normal.dot. Rozwiązanie:

Należy skasować plik normal.dot, a Word stworzy nową, świeżą wersję bez tekstu. Plik Normal.dot znajduje się w eksplorato­rze Windows, z reguły w następującym katalogu (proszę zwrócić uwagę na to, aby w eksploratorze Windows w zakładce Widok zaznaczona była pozycja pokazywania ukrytych elementów, aby możliwe było odnalezienie stosownego folderu):

C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Roaming\Microsoft\ Templates

Prawym przyciskiem myszy kliknąć w plik Normal.dot i wybrać Usuń. Podczas kolejnego uruchomienia Word wyświetli czy­stą stronę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39698 )
Array ( [docId] => 39698 )