Excel: Numeracja porządkowa uwzględniająca niewypełnione wiersze

Autor: Gromulski Piotr
Data: 11-04-2012 r.

W arkuszu znajduje się zestawienie transakcji. Niestety pojawia się problem. Musisz ponumerować poszczególne pozycje, a na liście jest mnóstwo pustych wierszy. W jaki sposób to zrobić bez konieczności ręcznego usuwania niewypełnionych zakresów? Rozwiązaniem jest sprytna formuła.

Aby nadać jej poprawną numerację:

W pierwszej kolejności wstaw pustą kolumną po lewej. W tym celu kliknij nagłówek kolumny A, aby ją całą zaznaczyć i wciśnij kombinację klawiszy Ctrl + Shift + = (znak równości).

Do komórki A2 wprowadź następującą formułę:

=JEŻELI(B2<>"";ILE.NIEPUSTYCH($B$2:B2);"")

Skopiuj ją do komórek.

Wyjaśnienie działania formuły

W pierwszym argumencie funkcji JEŻELI sprawdzane jest, czy komórka B2 nie jest pusta. Jeśli nie jest pusta, wówczas wykonywana jest funkcja zawarta w drugim argumencie. W przeciwnym razie zwracany jest pusty ciąg znaków. W drugim argumencie funkcji JEŻELI zastosowano funkcję ILE.NIEPUSTYCH, która zwraca liczbę wypełnionych komórek w określonym zakresie. Zauważ, że dzięki odpowiedniemu adresowaniu ($B$2:B2), w miarę kopiowania w dół rozszerza się zakres działania funkcji. Np. w komórce A6 funkcja ILE.NIEPUSTYCH będzie operować już na zakresie B2:B6. Cała numeracja wprowadzana za pomocą formuły opiera się zatem na zliczaniu wypełnionych komórek ze stale rozszerzającego się zakresu.

Gromulski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25302 )
Array ( [docId] => 25302 )