Hasło do plików RAR

Autor: Kędra Przemysław
Data: 09-10-2012 r.

W sytuacji gdy zapomnieliśmy hasła do pliku w formacie RAR, niekoniecznie jesteśmy na straconej pozycji. Wystarczy odpowiednie narzędzie i trochę czasu, aby po chwili odzyskać zapomniane hasło.

Proces łamania jakichkolwiek haseł, zależy w dużej mierze od tego z ilu i jakich znaków się składa. Jeżeli jest to długie hasło wykorzystujące litery, liczby, oraz znaki specjalne odkodowanie takiego hasła może być na tyle czasochłonne, że prawie niewykonalne.

W celu przyśpieszenia procesu dekodowania posłużymy się programem cRARk, który wykorzystuje moc karty graficznej. Umożliwi to kilkukrotnie szybsze wykonywanie operacji, niż gdybyśmy wykorzystali do tego zadania układ procesora.

Program cRARk, dostępny jest bezpłatnie do pobrania ze strony: http://www.crark.net. Po pobraniu na dysk komputera, należy go rozpakować i umieścić bezpośrednio na partycji. Program obsługiwany jest z linii wiersza poleceń, dlatego umiejscowienie go zbyt głęboko w folderach, spowoduje że będziemy musieli wykonać więcej czynności, aby z niego skorzystać.

Przed użyciem programu, należy wejść do jego folderu i zmienić nazwę wybranego (jednego!) pliku językowego (english.def, russian.def itp...) na password.def. Umożliwi to wykorzystanie odpowiedniego zestawu znaków, który posłuży do dekodowania hasła.


Przechodzimy do wiersza poleceń, w tym celu wybieramy menu start -> uruchom i wpisujemy polecenie: cmd. Teraz będziemy musieli zlokalizować miejsce, w którym umieściliśmy nasz program. Chcąc przejśc bezpośrednio do danej partycji stosujemy polecenie "cd X:", gdzie X oznacza literę dysku. Równie dobrze możemy posłużyć się poleceniem "cd ..", które oznacza przejście do katalogu nadrzędnego. Aby ustawić dany katalog jako bieżący, należy wpisać polecenie "cd C:\Windows", gdzie zamiast C:\Windows podajemy lokalizację katalogu, do którego chcemy przejść.

Gdy jako katalog bieżący ustawimy ten, w którym znajduje się rozpakowane archiwum programu cRARk, należy wydać polecenie które spowoduje odkodowanie hasła.

W tym celu wydajemy polecenie "crark nazwa_archiwum.rar" i czekamy na rezultat, w którym zobaczymy hasło do archiwum. W sytuacji, gdy zaszyfrowane archiwum nie znajduje się w tym samym folderze co rozpakowany program cRARk, należy podać jego pełną lokalizację.


Przemysław Kędra




Zobacz także:

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34250 )
Array ( [docId] => 34250 )