IFTTT.com – mikser usług internetowych

Autor: Chojecki Tomasz
Data: 12-06-2012 r.

Serwis ifttt.com z San Francisco, którego pełna nazwa brzmi If this than that wystartował w 2011 roku. Jest to agregat różnych, dobrze znanych usług dostępnych w internecie, który powoduje wzajemne łączenie ich funkcjonalności.

W zasobach serwisu jest dostępny szereg usług społecznościowych, mail, SMS, RSS czy usługi do konsumpcji różnej treści itp. Są to na przykład: Gmail, Facebook, Google Reader, Google Calendar, Dropbox, Twitter, Evernote, Intragram, Linkedin, Last.fm, Soundcloud, Youtube, Vimeo i wiele innych – łącznie jest ich 42.

Jak działa ifttt.com

Pod teaser’em serwisu „Put the internet to work for you”, kryje się idea i mechanizm działania tego startup-u. Wymienione wyżej usługi możną łączyć według wzoru „if THIS than THAT” poprzez dodanie „Tasku”. Jest to taki specyficzny trigger odpalający działanie jednej usługi w zależności od działania drugiej.

Sposób uruchomienia ifttt.com działa na zasadzie zdefiniowania dwóch elementów w „Tasku” według wzoru: tam gdzie „THIS” implementujemy jedną dostępną usługę z listy, a tam gdzie jest „THAT” wkładamy drugą. Czyli, jeśli miksujemy Facebook i Twitter to mamy „Task” według wzoru „If Facebook Than Twitter” – czyli jeśli coś wydarzy się na moim FB, automatycznie wyślij to na mój Twitter.

Możliwych kombinacji „Tasków” jest bardzo, bardzo wiele. Możemy tworzyć własne kombinacje lub wybierać ze stworzonych i ocenionych przez innych użytkowników serwisu. Gotowe „Taski” pokazujące moc tej aplikacji to np.:

  • Mail od szefa: jeśli dostanę maila od konkretnego nadawcy, wyślij do mnie sms,
  • Pogoda: wyślij sms z opisem pogody na dany dzień lub jeśli jutro będzie padać, wyślij mi email lub sms,
  • FB&Twitter: jeśli zmienię zdjęcie na FB, zmień je również na Twitterze lub jeśli zamieszczę post na FB, wyślij go również na Twittera,
  • FB&Dropbox: jeśli ktoś oznaczy mnie na FB, wyślij to zdjęcie do Dropbox,
  • Kalendarz Google&Twitter: jeśli dodam wiadomość na Twitterze, umieść ją w Kalendarzu Google pod odpowiednią datą,
  • Foursquare&Kalendarz Google: jeśli zamelduję się przez Foursquare, dodaj to info do Kalendarz Google pod odpowiednią datą,
  • Google Reader&Evernote – jeśli oznaczę jakiś wpis RSS gwiazdką, wyślij ją do Evernote.
I tak dalej i tak dalej… Gotowych „Tasków” jest około 20–30 tysięcy i dochodzą nowe, ponieważ cały czas są tworzone przez użytkowników. Należy również podkreślić użyteczność serwisu, która stoi na wysokim poziomie. Korzystanie z serwisu jest wręcz nieprawdopodobnie proste i przyjemne.

Chojecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25469 )
Array ( [docId] => 25469 )