Instalacja serwera Apache, oraz bazy danych MySQL (XAMPP)

Autor: Kędra Przemysław
Data: 04-06-2012 r.

Jeżeli budujesz dynamiczną stronę internetową w oparciu o język PHP - dużą wygodą będzie posiadanie zainstalowanego serwera umożliwiającego wykonywanie kodu zapisanego w tym języku. Zobacz w jaki sposób zainstalować serwer Apache, zawierający PHP oraz MySQL.

Instalacja serwera Apache na lokalnym komputerze może wydawać się sprawą niezwykle skomplikowaną. XAMPP jest darmowym pakietem, który zainstaluje oprogramowanie serwera internetowego na platformie Windows, Linux a także Mac OS X.

Na początek, potrzebujemy pakietu XAMPP, który pobierzemy z internetu. Po przejściu na stronę "apachefriends", będziemy musieli wybrać platformę na której zostanie zainstalowany serwer np. Xampp for Windows. W sekcji download klikamy pozycję XAMPP Windows 1.7.7 Installer - aby pobrać plik.

Po pobraniu instalatora, klikamy na niego dwukrotnie aby uruchomić instalację. W pierwszym oknie będziemy musieli wybrać język np. angielski). W kolejnym kroku zaznaczamy pozycję Install Apache as Service, oraz Install MySQL as Service i klikamy przycisk Install.

Po zainstalowaniu przechodzimy do okna Xampp Control Panel i obok modułu Apache, oraz MySQL klikamy przycisk START. Od tej pory mamy aktywny serwer Apache.

Aby przejść do okna ustawień XAMPP, lub skorzystać z PHPMyAdmin w oknie przeglądarki wpisujemy : localhost.

W menu po lewej stronie będziemy mieli możliwość przejścia do PHPMyAdmin, w którym możemy zarządzać bazą danych (tworzyć tabele, dodawać rekordy itp...).

Podczas pierwszego uruchomienia warto przejść do zakładki Bezpieczeństwo i zmienić standardowe hasło dla użytkownika root, zarówno dla dostępu do MySQL oraz plików XAMPP.

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25442 )
Array ( [docId] => 25442 )