Czy i jakim nakładem można uratować dane, zależy od rodzaju uszkodzenia dysku twardego. Oto kilka możliwości wystąpienia awarii:
Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego?
Od niedawna nie mam dostępu do dysku twardego na moim komputerze, najwidoczniej jest on uszkodzony. Jak mogę uratować zapisane w nim dane: zdjęcia, filmy, dokumenty tekstowe, pliki pdf?
- W przypadku pękniętego kabla dysku twardego lub poluzowania na złączu nie mamy do czynienia z prawdziwym uszkodzeniem dysku. Zaraz po naprawieniu połączenia, dane będą dostępne. To najprostsza i najtańsza w usunięciu przyczyna utraty komunikacji z dyskiem twardym.
- Jeżeli uszkodzony jest kontroler dysku twardego (część elektroniki notebooka), to dysk twardy wystarczy włożyć do zewnętrznej obudowy USB (ok. 50 zł w sklepie elektronicznym), podłączyć do komputera, aby uzyskać dostęp do danych.
- Jeżeli jednak jest uszkodzony sam dysk, to również zewnętrzna obudowa USB nie zadziała i odzyskanie danych jest bardziej skomplikowane. Wówczas dane może uratować tylko specjalistyczna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych. Diagnoza uszkodzenia z reguły jest bezpłatna, lecz samo uratowanie danych może być drogie. Ceny przekraczające tysiąc złotych wcale nie są rzadkością i zależą od rodzaju uszkodzenia i ilości danych do odzyskania.
Może to jednak nie jest uszkodzony dysk twardy. Przyczyn może być wiele: uszkodzony system operacyjny lub też wirus zainstalowany na komputerze. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami sprawdzić przyczyny awarii, trzeba będzie skorzystać z usług serwisu IT.
Zobacz także:
Tagi: komputer, dysk twardy

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »