Jak przeprowadzić ocenę przebiegu niezawodności Windows 10

Autor: Mariusz Jendra
Data: 28-06-2016 r.

Kontrola niezawodności działania pokazuje, które komponenty Windowsa sprawiają problemy. W celu jej wywołania należy w oknie wyszukiwania wpisać „niezawodność” i kliknąć na liście wyników w Monitor niezawodności znajdujący się w Panelu sterowania.

Kontrola niezawodności zapewnia przegląd systemu i wskazuje szczegółowe informacje dotyczące zdarzeń, które miały wpływ na jego stabilność. Rejestrowanie danych zaczyna się od momentu instalacji systemu. Górna połowa wykresu pokazuje grafy wskaźnika stabilności, przy czym 10 oznacza system całkowicie stabilny, a 1 całkowitą katastrofę. Jeżeli system przeciętnie znajduje się między 6 a 10, to wszystko jest w porządku. Jeżeli nie, to należy dokładnie sprawdzić, co powoduje błędy. W dolnej połowie wykresu w pięciu wierszach znajdują się wydarzenia mające znaczenie dla niezawodności, które albo wpływają na pomiar stabilności systemu, albo dostarczają pokrewnych informacji o instalowaniu lub usuwaniu oprogramowania.

Jeżeli rozpoznano jedno lub wiele zdarzeń mających wpływ na niezawodność, ale należące do jednego typu, to w kolumnie daty pojawi się symbol. Po kliknięciu na symbol w dzienniku zdarzeń zostaną wyświetlone wyniki.

Oprócz tego istnieją następujące możliwości:

  • Przez kliknięcie na dni lub tygodnie można wyświetlić rozwój wskaźnika stabilności w ciągu określonego przedziału czasu i porównać.
  • W dolnej połowie ekranu przez kliknięcie na wpisy w kolumnie akcja można otrzymać dalsze informacje dotyczące wybranego wpisu.
  • Kliknąć Wyświetl wszystkie raporty problemów, jeżeli chcemy zobaczyć tylko błędy i problemy, które wystąpiły na komputerze.
  • Przycisk Szukaj rozwiązania należy wykorzystać do automatycznego usunięcia błędów. Ten link można znaleźć na dole Monitora niezawodności.

Na wykresie od razu widać, czy zmiany stabilności rozpoczęły się w tym samym czasie. Ponieważ wszystkie aktywności wyświetlają się z określoną datą, wskazuje to na rodzaj oprogramowania lub sprzętu, który mógł być tego dnia zainstalowany, a który sprawia problemy. W tej sytuacji można rozważyć odinstalowanie danej aplikacji. Monitor niezawodności jest bardzo przydatnym narzędziem analizy stabilności systemu. Warto korzystać z niego przynajmniej raz w miesiącu.

Mariusz Jendra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39157 )
Array ( [docId] => 39157 )