Jak przywrócić usunięte pliki z dysku twardego

Autor: Kędra Przemysław
Data: 10-04-2012 r.

Jeżeli przypadkowo usunąłeś zdjęcia, dokumenty, filmy albo inne pliki z dysku twardego opróżniając przy tym kosz, to nadal masz szansę ich odzyskania. Sprawdź jak to zrobić.

Skasowany plik tak naprawdę nadal jest na dysku twardym – usuwana jest tylko informacja o jego położeniu. Miejsce, które zajmował dany plik jest dostępne i możliwe do zagospodarowania przez inny – dopiero w przypadku gdy powierzchnia, na której znajdował się skasowany plik zostanie nadpisana przez nowy, jego odzyskanie jest niemożliwe.

Krótko mówiąc, jeżeli zorientujemy się że skasowaliśmy coś ważnego nie powinniśmy instalować nowego oprogramowania na tej samej partycji – ponieważ może to spowodować nadpisanie sektorów, na których znajdował się skasowany plik.

Aby przywrócić usunięte pliki, posłużymy się programem o nazwie Undelete 360 Portable – jest to program, który nie wymaga instalacji, wystarczy go uruchomić po pobraniu na dysk komputera.

Po uruchomieniu programu, klikamy przycisk "Search" i wybieramy partycję którą chcemy przeskanować w poszukiwaniu usuniętych plików.

 

Proces przeszukiwania dysku twardego może chwilę potrwać, w zależności od jego objętości - od kilku do kilkunastu minut. Liczbę znalezionych plików i postęp możemy zobaczyć w prawym górnym rogu.

Po zakończeniu skanowania będziemy mieli listę znalezionych plików z oznaczeniami: Over Written, Very Good oraz Middle.W przypadku oznaczenia Over Written mamy do czynienia z nadpisaniem i próba jego odzyskania zakończy się niepowodzeniem. W innym wypadku możemy skorzystać z przycisku "Recover", który uruchamia procedurę odzyskiwania skasowanych plików.

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25290 )
Array ( [docId] => 25290 )