Jak się chronić przed cyfrowym szpiegowaniem

Data: 13-01-2017 r.

Proszę postawić granice Google, Microsoft i innym podmiotom zbierającym dane, które zamierzają zarobić na naszych prywatnych informacjach. Nasze wskazówki pomogą ograniczyć dostęp do wiedzy o naszym życiu. Zajmie to tylko pięć minut.

Jak surfować, nie będąc szpiegowanym

Chcąc bezpiecznie przeglądać Internet, należy tak ustawić przeglądarkę, aby nie mogła szpiegować naszych ruchów. Dzięki temu podwyższamy bezpieczeństwo danych, ale też zmniejszamy ilość reklam. Efektywnie zadanie to wykonuje wtyczka do przeglądarki - Ghostery.

Ghostery: wykrywacz internetowych pluskiew

Ghostery automatycznie blokuje tropicieli i pluskwy internetowe do gromadzenia danych, a także reklamy. Jednocześnie wtyczka ta zwiększa także prędkość ładowania się stron internetowych. Korzystanie z wtyczki wygląda następująco:

2. Jak zainstalować Ghostery dla Chrome: na stronie www.google.pl/chrome trzeba kliknąć na Web Store i Odwiedź sklep Chrome Web Store. Trzeba znaleźć Ghostery i wcisnąć Enter. Następnie kliknąć po prawej od wyniku wyszukiwania na Dodaj i Dodaj rozszerzenie.

Co trzeba wiedzieć? Ghostery również jest powiązany z przemysłem reklamowym. Dlatego w ustawieniach pod punktem Wesprzyj Ghostery, by pozostało darmowe nie należy klikać: Tak!  Chcę wziąć udział.

Później można wyłączyć to ustawienie w opcjach Ghostery (kliknięcie prawym przyciskiem na symbol trzech poziomych kresek po prawej na górze) i dalej Opcje,  w Ogólne i wyłącz wspieranie Ghostery.

3. Po zainstalowaniu po prawej na górze pojawi się symbol duszka, który na liście pokazuje ilość wykrytych pluskiew internetowych. Poprzez kliknięcie można następnie zobaczyć typ i nazwę szpiega.

► Porada: Jak korzystać z dwóch przeglądarek

Korzystanie z dwóch przeglądarek wygląda następująco: na co dzień można używać Firefox’a z zainstalowanymi dodatkami w postaci Adblockera (uBlock Origin) oraz wtyczki Ghostery. Dzięki temu surfujemy szybko i bezpiecznie. Jednak w wyjątkowych sytuacjach niektóre strony internetowe nie działają prawidłowo z tym ustawieniem. W takim wypadku kopiujemy adres internetowy, otwieramy Edge i wklejamy adres w pasek. Ponieważ Edge nie oferuje prawie żadnych rozszerzeń, to otwiera wszystkie strony bez żadnego problemu.

3 dalsze wskazówki – jak bronić się przed szpiegowaniem danych

2. Różni dostawcy: należy korzystać z możliwie różnych dostawców internetowych takich usług jak poczta mailowa, dysk internetowy i czat. Utrudnia to połączenie danych z różnych usług.

3. Alternatywy: nie zawsze musimy korzystać z Google. Na przykład istnieją liczne usługi wyszukiwania, które nie zapisują danych wprowadzanych i przetwarzanych przez użytkowników. Polecam www.startpage.pcom i www.metager.pl. Startpage dostarcza tak samo dobrych wyników co Google, lecz nie przekazuje przy tym żadnych danych użytkownika. Również dla innych użytkowników istnieją alternatywy. Na przykład usługę mapową OpenStreetMap jako alternatywę dla Google Maps lub Clipfish zamiast YouTube.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Biznesplan

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 39908 )
Array ( [docId] => 39908 )

Array ( [docId] => 39908 )