Jak sprawdzić przyczynę błędu BSOD

Autor: Kędra Przemysław
Data: 17-05-2012 r.

Niebieskie ekrany śmierci (w skrócie BSOD) mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Bez dokładnej analizy ciężko jest stwierdzić co spowodowało pojawienie się komunikatu błędu - usterka sprzętowa czy oprogramowanie.

Na początku warto zanotować kod błędu, czyli informację techniczną, która znajduje się na samym dole błędu BSOD, np. STOP: 0x0000009d ....

Listę błędów wraz z podpowiedziami co może być przyczyną usterki można znaleźć na oficjalnej stronie Microsoft. Znajdziesz ją tutaj.

Aby sprecyzować dlaczego pojawił się błąd, będziemy musieli odczytać informacje z pliku zrzutu pamięci DMP. Dzięki dokładniejszym informacjom poznamy jaki konkretnie plik odpowiedzialny jest za wystąpienie bluescreen'a.

Do odczytania plików DMP potrzebne nam będzie oprogramowanie firmy Microsoft o nazwie Microsoft Debugging Tools. Znajdziesz je tutaj.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu będziemy musieli zlokalizować zapisany plik z rozszerzeniem *dmp. W tym celu klikamy menu Start -> Uruchom i wpisujemy polecenie: %systemroot%\minidump

W tym folderze znajdują się wszystkie informacje o błędach wraz z odpowiadającą im datą - wystarczy, że w programie wybierzemy menu File, a następnie Open Crush Dump i wskażemy odpowiedni plik.

Aby poddać plik szczegółowej analizie, klikamy odnośnik !analyze -y, znajdujący się na początku rozdziału Bugcheck Analysis.

Po chwili otrzymamy pełny raport błędu a wraz z nim informację o tym jaki plik spowodował wystąpienie błędu - znajdziemy go pod nazwą Process name.

Dzięki informacji o tym jaki plik spowodował błąd będziemy mogli wykluczyć czy jest to usterka sprzętowa, czy programowa (spowodowana np. błędnym działaniem gry itp.).

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25384 )
Array ( [docId] => 25384 )

Array ( [docId] => 25384 )