Jak sprawdzić przyczynę błędu BSOD

Autor: Kędra Przemysław
Data: 17-05-2012 r.

Niebieskie ekrany śmierci (w skrócie BSOD) mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Bez dokładnej analizy ciężko jest stwierdzić co spowodowało pojawienie się komunikatu błędu - usterka sprzętowa czy oprogramowanie.

Na początku warto zanotować kod błędu, czyli informację techniczną, która znajduje się na samym dole błędu BSOD, np. STOP: 0x0000009d ....

Listę błędów wraz z podpowiedziami co może być przyczyną usterki można znaleźć na oficjalnej stronie Microsoft. Znajdziesz ją tutaj.

Aby sprecyzować dlaczego pojawił się błąd, będziemy musieli odczytać informacje z pliku zrzutu pamięci DMP. Dzięki dokładniejszym informacjom poznamy jaki konkretnie plik odpowiedzialny jest za wystąpienie bluescreen'a.

Do odczytania plików DMP potrzebne nam będzie oprogramowanie firmy Microsoft o nazwie Microsoft Debugging Tools. Znajdziesz je tutaj.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu będziemy musieli zlokalizować zapisany plik z rozszerzeniem *dmp. W tym celu klikamy menu Start -> Uruchom i wpisujemy polecenie: %systemroot%\minidump

W tym folderze znajdują się wszystkie informacje o błędach wraz z odpowiadającą im datą - wystarczy, że w programie wybierzemy menu File, a następnie Open Crush Dump i wskażemy odpowiedni plik.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25384 )
Array ( [docId] => 25384 )