Jak sprawdzić szybkość i jakość internetu

Autor: Kędra Przemysław
Data: 18-05-2012 r.

Jeżeli nie jesteśmy pewni jaką przepustowością łącza w rzeczywistości dysponujemy, warto przeprowadzić test szybkości. Dowiemy się z niego, czy nasz usługodawca internetowy przypadkiem nie zaniża wartości spisanych w umowie.

Na początek musimy wiedzieć, że wykonując test szybkości połączenia internetowego powinniśmy zakończyć wszystkie procesy, które mogą korzystać z dostępnego transferu. Inaczej mówiąc, jeżeli mamy włączone programy do pobierania plików lub na przykład komunikatory internetowe, powinniśmy je wszystkie wyłączyć na czas przeprowadzenia testów. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać nieprawidłowe wartości.

Aby przeprowadzić test, musimy w przeglądarce internetowej wpisać adres: http://www.speedtest.net/

Po wejściu na stronę, zobaczymy aplikację, która w okienku w lewym dolnym rogu pokazuje nasz adres IP, oraz usługodawcę internetowego. Naszym zadaniem będzie kliknięcie przycisku Rozpocznij test i odczekanie kilkunastu sekund.

Aplikacja analizuje prędkość pobierania i wysyłania - zazwyczaj pierwsza wartość jest dużo większa niż druga.

Wartości, które odczytamy będą w Mb/s - to oznacza, że aby obliczyć w jakim czasie pobierze nam się na przykład film mający 700 MB musimy podzielić otrzymaną wartość przez 8. W ten sposób otrzymamy zapis w Mega-bajtach a nie w Mega-bitach.

Podczas wykonywania testu możemy wybrać z jakim serwerem chcemy się połączyć. Wystarczy, że z dostępnej planszy (przed naciśnięciem przycisku Rozpocznij test) wybierzemy dowolną lokalizację (także zagraniczną).

 

Istnieje jeszcze serwis http://pingtest.net/, który umożliwia sprawdzenie jakości połączenia internetowego. Dzięki określeniu jakości łącza, będziemy mogli sprawdzić czy nasz internet będzie stosunkowo sprawnie obsługiwał na przykład komunikację głosową, gry online, strumienie online (wideo) itp.

Aby jakość łącza pozwalała na bezproblemowe korzystanie z usług związanych z oglądaniem wideo w internecie, rozmowami głosowymi, czy grami online powinniśmy uzyskać jak najmniejsze wartości "jitter", oraz "ping". Jeżeli w teście okaże się, że obok napisu "packet loss" jest wartość procentowa większa niż 0 - oznacza to problemy z łącznością. Powinniśmy sprawdzić konfigurację sprzętową i urządzenia sieciowe.

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Błędem też jest testowanie przez wifi , nawet jeśli odległość jest bardzo mała. Druga kwestia to faktycznie dobry router. Niekonieczniejest to ten dostarczany przez usługodawcę. Z reguły mają problemy z obsługą wielu urzadzeń. Normalnie moj internet to 50/50 po podłacznieu 3 urzadzeń bez obciązania sieci wynik http://www.predkosc.pl/result/20181183638-f3e4/

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25392 )
Array ( [docId] => 25392 )