Jak sprawić, by Windows 10 stał się niezniszczalny

Data: 28-11-2016 r.

Czy w domu lub mieszkaniu zostawiamy drzwi i okna otwarte? Raczej nie. W przypadku Windows 10 ma to jednak miejsce i to dosłownie. Znacznie zwiększa to ryzyko zarażenia szkodliwym oprogramowaniem. Sprawdź jak w pięć minut uszczelnić system.

Pierwsze konto w przypadku uruchomienia komputera lub zainstalowania Windows 10 od nowa automatycznie otrzymuje prawa administratora. I prawie nikt tego nie zmienia. Z tego powodu większość użytkowników pracuje jako administratorzy, co niesie ze sobą poważne ryzyka bezpieczeństwa. Jeżeli pracujemy z pełnymi prawami dostępu, to nie tylko rośnie niebezpieczeństwo uszkodzenia czegoś przez nieuwagę. O wiele gorzej, gdy robaki, trojany i hakerzy mają ułatwione zadanie w zaatakowaniu komputera.

 

Gdy już nastąpi atak, to niemalże niemożliwe jest całkowite usunięcie trojana lub wirusa. W każdym razie oznacza to potężne nakłady z niewiadomym efektem. Lepiej pracować z mniejszą ilością uprawnień administratora i zminimalizować ryzyko napadu. Dlatego ogromną zaletą jest praca z ograniczonymi prawami użytkownika: nie istnieje wtedy niebezpieczeństwo usunięcia „przez nieuwagę” ważnych danych systemowych. Dlatego lepiej jest, gdy osoby korzystające z komputera, będą na co dzień korzystały z Windows 10 będąc zalogowane przez „standardowe konto” o ograniczonych uprawnieniach.

Dostęp z ograniczonym kontem użytkownika

Dlatego koniecznie należy stworzyć drugi profil użytkownika ze standardowymi uprawnieniami i logować się tylko na to konto. Wówczas pracujemy o wiele bezpieczniej chroniąc ważne dane i ustawienia. Robimy to w następujący sposób:

  1. Należy zalogować się jako administrator. Wskazówka: to, jakie mamy uprawnienia, można stwierdzić kilkoma kliknięciami w: Start, Ustawienia, Konta i Twoje informacje. Pod zdjęciem konta jest napisane, czy jesteśmy administratorem.
  2. Należy kliknąć w Ustawieniach na Konta i rodzina i dalsze kontakty.
  3. Następnie kliknąć w Mój komputer i Dodaj nową osobę.
  4. W nowym oknie należy kliknąć w lokalne konto na Nie znam danych logowania dla tej osoby i w następnym oknie w Dodaj użytkownika bez konta Microsoft.

 Wskazówka:  wówczas nie mamy możliwości dokonywania zakupów w sklepie Microsoft oraz dostępu do dysku „OneDrive”. Dla tego konta można też otworzyć nowy adres mailowy.

Jeżeli chcemy korzystać z konta Microsoft bez uprawnień administratora, należy postępować następująco: stworzyć kolejnego użytkownika z lokalnym kontem. Temu kontu trzeba nadać uprawnienia administratora i własne hasło. Następnie trzeba zalogować się na to konto i odebrać „Państwa kontu Microsoft” uprawnienia administratora poprzez ustawienia kont.

Opinia: Microsoft mógł to wykonać prościej.

5.  Wówczas jak zwykle należy podać nazwę użytkownika, na przykład „Ja_bez_admina”. Potem trzeba nadać bezpieczne hasło i odpowiednie pytanie ratunkowe.

6.  Po kliknięciu w Dalej nowe konto będzie założone. Jest ono automatycznie wyposażone w ograniczone prawa dostępu („użytkownik standardowy”).

7.  W przyszłości należy logować się tylko na to konto. Tylko gdy instalujemy programy lub dokonujemy poważniejszych ustawień, należy przelogować się na konto administratora. W tym celu na klawiaturze trzeba wcisnąć przycisk Windows + L i zalogować się na swoje konto administratora.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39773 )
Array ( [docId] => 39773 )

Array ( [docId] => 39773 )