Jak sprawniej obsługiwać Windows 10

Data: 22-09-2016 r.

Dzięki dużej aktualizacji jubileuszowej Windows 10 obsługa systemu zmieniła się w kilku miejscach.

Mimo że Microsoft uruchomił Windows 10 dopiero rok temu, to na całym świecie już ponad 300 milionów urządzeń pracuje z nowym systemem operacyjnym. Pierwotnie gigant z Redmont miał nadzieję nawet na 1 miliard instalacji do 2018 r. Ale chyba raczej nie uda się osiągnąć tych ambitnych planów. Mimo to, Windows 10 pracuje już na co czwartym komputerze na całym świecie - to duży sukces. Microsoft pracuje więc nadal, nad ulepszeniem obsługi swojego „ostatniego systemu operacyjnego”.

Jak sprawdzić aktualizację

W komputerach z Windows 10 kolejne aktualizacje instalują się już automatycznie. Podobnie jest z jubileuszową, która wyszła w sierpniu 2016 r.   Po jej zainstalowaniu programy, dane i ustawienia oczywiście pozostają bez zmian. Można łatwo sprawdzić, czy aktualizacja jest już zainstalowana na naszym komputerze:

W polu wyszukiwania należy wpisać pojęcie Winver i wcisnąć Enter. Wówczas pojawi się małe okno, które pokazuje aktualną wersję Windows. Aktualizacja jubileuszowa ma kod 1607. Jeśli pokazuje taki numer lub wyższy, to nasz komputer już korzysta z nowych funkcji.

Co zrobić jeśli nasz komputer nie otrzymał aktualizacji? Wówczas przy pomocy kombinacji klawiszy Windows + I  należy otworzyć ustawienia i kliknąć w ikonkę Aktualizacja i zabezpieczenia. Następnie w Sprawdź aktualizacje. Po krótkim czasie powinien pojawić się komunikat o aktualizacji jubileuszowej. Uruchamia się ją klikając w Instaluj teraz. Instalacja trwa około godziny.

Mniej kliknięć

W nowym menu „posprzątana” powierzchnia pokazuje wszystkie zainstalowane aplikacje w jednej kolumnie. Aby stworzyć miejsce dla widoku programów, lista z często otwieranym aplikacjami znajduje się powyżej. Dlatego nie trzeba już klikać we Wszystkie aplikacje. Ponadto przyciski dla Eksploratora Windows, Ustawień i Wyłączenia znajdują się w osobnej wąskiej kolumnie na lewej krawędzi.

Dopasowanie menu start do osobistych preferencji

Można samodzielnie ustawić, co Windows umieści w „kolumnie programów”. W tym celu przy pomocy przycisków Windows + I należy otworzyć ustawienia i kliknąć na Personalizację i Start. Tu należy ustalić, czy w tym miejscu są wyświetlane najczęściej używane aplikacje oraz ostatnio dodane aplikacje.

Ulepszone Centrum powiadomień

Centrum powiadomień zbiera komunikaty dotyczące statusu ze wszystkich aplikacji i przedstawia je przejrzyście w jednym oknie. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco, gdy dotrą nowe e-maile, trzeba przeprowadzić serwisowanie lub Windows 10 zainstalował nowe aktualizacje. Centrum powiadomień od niedawna otwiera się kliknięciem w symbol po prawej, od wskaźnika zegara i daty.

Nowa jest mała cyfra informująca o liczbie nieprzeczytanych wiadomości. Dodatkowo pokazuje ona ilość nowych powiadomień w postaci małej cyferki. Ponadto pokazuje nowe wiadomości przez krótkie wyświetlenie symbolu danej aplikacji, z której pochodzi wiadomość.

W Centrum powiadomień są wyświetlane wszystkie nowości posortowane według aplikacji. Niektóre komunikaty mogą nawet zawierać zdjęcia. Proszę kliknąć w X lub wcisnąć środkowy przycisk myszy w celu skasowania wiadomości. Można też usunąć wszystkie wiadomości jednocześnie klikając na Usuń wszystkie. Szczególnie krytycznych komunikatów systemowych, charakteryzujących się czerwonym symbolem ostrzegawczym, nie można jednak tak po prostu odkliknąć. Dlatego też należy usunąć najpierw wskazane w nich.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39521 )
Array ( [docId] => 39521 )