Jak szybko sprawdzić czy dyski są zdrowe

Data: 06-03-2017 r.

Jeśli dyski twarde podczas każdej sesji Windowsa pracują na wysokich obrotach, to niestety kiedyś padną. Aby nic nas nie zaskoczyło, pokażemy, jak sprawdzić dyski przy pomocy narzędzi dostępnych w Windowsie.

Obojętne czy dysk twardy z mechaniczną głowicą zapisująco-odczytującą, czy nowoczesny dysk SSD bazujący na szybkiej pamięci flash: trwałość dysków jest (jak prawie wszędzie) ograniczona. Aczkolwiek na szczęście dzieje się rzadko nagle i od razu. Przeważnie awarię można wcześniej rozpoznać. A jak można uratować wartościowe dane, zanim ostatecznie zostaną pogrzebane i stracone?

Każdy nowoczesny dysk twardy dysponuje funkcją autodiagnozy zwaną S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology). Rejestruje on wiele interesujących danych, jak ilość załączeń i wyłączeń, temperaturę, ilość godzin pracy oraz błędy zapisu i odczytu. Aby dotrzeć do tych danych nie potrzeba nawet specjalnych narzędzi. Przy pomocy odpowiednich rozwiązań Windows można również uzyskać cenne informacje.

Szybka kontrola wierszem poleceń

Sprawdzenie poleceniem 1: W polu wyszukiwania należy wpisać CMD, kliknąć prawym przyciskiem myszy wiersz poleceń wpisu i wybrać Wykonaj jako administrator. Następnie kliknąć w Tak. Teraz należy wpisać polecenie wmic diskdrive get status i wcisnąć Enter. W idealnym przypadku jako wynik otrzyma się OK. Każde dalsze OK oznacza kolejny nośnik danych. Pierwsze OK dotyczy przeważnie dysku systemowego.

Sprawdzenie poleceniem 2: Jeżeli chcemy wiedzieć dokładniej, to należy w tym celu wpisać polecenie wmic diskdrive get caption, status i wcisnąć Enter.

Kopie danych są konieczne

Nawet jeżeli dyski twarde pracują bez zarzutu: regularne kopie zapasowe są konieczne! może się też zdarzyć, że dysk twardy nagle przestanie działać. Lub też notebook spadnie na podłogę, a dysk zostanie uszkodzony. Jeżeli nie mamy kopii zapasowej, to wartościowe dane zostaną prawdopodobnie stracone na zawsze!

Jak odkryć błędy w systemie plików

Gdy Windows 10 pracuje wolno, lub uruchamianie programów zajmuje całą wieczność, to mogą być temu winne uszkodzone lub skasowane pliki. W Windows 10 tego rodzaju błędy na szczęście zdarzają się rzadko. Mianowicie system automatycznie je naprawia. Załatwia to funkcja zwana „Self Healing NTFS“. To, czy funkcja działa, można bardzo łatwo sprawdzić.

Sprawdzenie poleceniem 3: Trzeba otworzyć wyżej opisany wiersz poleceń. Wpisać polecenie fsutil repair query c: i wcisnąć Enter. Jako wynik dla ,c:‘ powinno pojawić się ,0x9‘. A znaczy to: automatyczne naprawianie jest aktywne, dodatkowo pojawia się ostrzeżenie w razie możliwej utraty danych. Tak jest dobrze.

Sprawdzenie poleceniem 4: Funkcja nie jest aktywna na komputerze? To można ją włączyć następującym poleceniem: fsutil repair set c: 1.

Wskazówka: Kontrolę CheckDisk przeprowadzić pod Windowsem

Przy pomocy narzędzia CheckDisk można przetestować dysk pod względem błędów w plikach nawet bezpośrednio w Windows. Prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze Windows + E  w tym celu kliknąć na dysk, wybrać właściwości, narzędzia i następnie diagnozuj. Wskazówka: Jeżeli Windows już PRZED diagnozowaniem pokazuje, że sprawdzenie nie jest konieczne, to nie trzeba wykonywać testu. W przeciwnym wypadku test poda użyteczną szybką diagnozę, w której sprawdzi czytelność zapisanych danych i sprawdzi, czy występują uszkodzone obszary, na których nie można zapisać żadnych danych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40087 )
Array ( [docId] => 40087 )