Jak trwale skasować dane

Data: 25-12-2012 r.

Wydawać by się mogło, że gdy windowsowski Kosz zostanie opróżniony, dane będą skasowane z dysku. Nic bardziej mylnego. Warto się zatem dowiedzieć, co zrobić, by z firmowego komputera trwale skasować dane.

Kasowanie danych jest szczególnie istotne, gdy zamierzamy zaprzestać korzystania z komputera, np. w przypadku jego sprzedaży lub zmiany miejsca pracy. W tym przypadku fizyczne zniszczenie dysku nie jest oczywiście rozwiązaniem, choć z pewnością stanowi niezawodny sposób, na trwałe skasowanie danych.

Metoda nieinwazyjna

Aby nie musieć niszczyć dysku z danymi i móc z niego dalej korzystać, wystarczy zastosować prosty sposób na kasowanie danych – użyć specjalnego oprogramowania (czasem nawet bezpłatnego). Działanie programów do kasowania danych polega na nadpisywaniu losowego ciągu 0-1 w miejscu, gdzie znajdują się te dane, które chcemy bezpowrotnie skasować. W ten sposób aplikacje odzyskujące dane, nie są w stanie ich odzyskać.

Jak to wykonać

Przykładem programu bezpowrotnie kasującego dane, jest Sure Delete. Aplikacja ta działa pod wszystkimi wersjami Windowsa oraz jest kompatybilna z takimi systemami plików, jak:

FAT16, FAT32 i NTFS.

Program może skasować dane od razu z całego dysku – do tego służy aplikacja SD Disk lub jedynie wybrane pliki czy katalogi – wówczas należy skorzystać z SD File.

Bez względu na nasz cel, przed każdym uruchomieniem programu zaleca się wyłączenie programów korzystających z dysku, takich jak programy antywirusowe, czy różnego rodzaju skanery dysku.

Kasowanie danych z całego dysku

Jeśli chcemy skasować dane z całego dysku, wybieramy aplikację SD Disk oraz lokalizujemy dysk, z którego dane mają zostać usunięte i klikamy Next. Następnie definiujemy Number of Passes, czyli ilość razy, jaką program zapisze losowym ciągiem 0-1 miejsce, z którego chcemy skasować dane. Kolejnym krokiem jest wybór: Small, Big lub Normal, w polu Block Size. Początkowo warto pozostawić wartość Normal, jeśli jednak nie satysfakcjonuje nas szybkość pracy programu – można spróbować pozostałych opcji. Na koniec klikamy Start, by proces bezpowrotnego kasowania danych został rozpoczęty.

Kasowanie wybranych plików

W przypadku, gdy chcemy usunąć jedynie określone pliki lub katalogi, uruchamiany aplikację SD File oraz wybieramy dane do skasowania klikając Add File (dodaj pliki) lub Add Folder (dodaj katalogi). Istnieje możliwość zapisu stworzonej listy (Save List), co jest przydatne szczególnie w przypadku częstego kasowania danych o tych samych nazwach. Pozycje można usunąć z listy za pomocą przycisku Remove lub wyczyścić całą listę klikając Clear List. Jeśli dokonaliśmy już wyboru danych, klikamy Next, a następnie wybieramy sposób, w jaki dane mają zostać skasowane – Quick Wipe jest zdecydowanie najszybszą metodą, jednak najmniej skuteczną; z kolei Department of Defence Method, jest w dużej mierze satysfakcjonująca; natomiast Super Secure – to już opcja najbardziej zaawansowana. Po wybraniu najbardziej odpowiedniej, i zakończeniu procesu kasowania danych, można być spokojnym, że raczej już nie wpadną w niepowołane ręce.

oprac. H. K.

na podst.: Bezpowrotne kasowanie plików


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34269 )
Array ( [docId] => 34269 )