Jak ukryć wybraną partycję

Autor: Kędra Przemysław
Data: 28-05-2012 r.

Czasami zachodzi potrzeba ukrycia wybranej partycji tak, aby nie miały do niej dostępu osoby niepowołane. Aby uczynić dowolny dysk niewidocznym, potrzebna jest niewielka modyfikacja rejestru systemowego.

Aby przejść do rejestru wywołujemy odpowiednio Start\Uruchom i wpisujemy polecenie regedit, następnie przechodzimy do klucza: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

W kolejnym kroku musimy utworzyć nową wartość DWORD, w tym celu z menu kontekstowego (klikamy PPM w oknie po prawej stronie) wybieramy Nowy -> Wartość typu DWORD. Jako nazwę dla nowej wartości podajemy NoViewOnDrive.

Po utworzeniu NoViewOnDrive, klikamy na ten wpis dwukrotnie i w polu "dane wartości" wpisujemy wartość liczbową odpowiadającą literze dysku np:

1 - A, 2 - B, 4 - C, 8 - D itd... (kolejne litery alfabetu to potęga liczby 2)

Chcąc ukryć dwa dyski jednocześnie jako wartość liczbową podajemy sumę cyfr, np. ukrywając dysk A, oraz B wpiszemy liczbę 3.

Wykonując jakiekolwiek zmiany w rejestrze, warto wykonać kopię zapasową na wypadek gdyby zastosowane zmiany spowodowały nieprawidłowe działanie systemu.

Aby wykonać kopię zapasową rejestru należy przejść do menu start -> uruchom i wpisać: %SystemRoot%\system32\restore\rstrui.exe

 

W okienku, które nam się wyświetli wybieramy przycisk "utwórz punkt przywracania" i klikamy przycisk "Dalej". Kolejnym krokiem jest wpisanie nazwy punktu przywracania – najlepiej coś co będzie charakteryzowało aktualny stan systemu – i kliknięcie przycisku "utwórz".

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25405 )
Array ( [docId] => 25405 )