Jak usunąć szkodliwe oprogramowanie z systemu

Autor: Kędra Przemysław
Data: 23-06-2012 r.

Wirusy, trojany, spyware to zagrożenia, które mogą spowodować duże szkody w systemie operacyjnym. Przeglądając zaufaną witrynę, nie możemy być do końca pewni, czy przypadkiem ktoś nie umieścił na niej złośliwego kodu. Zobacz co zrobić, jeżeli twój system zaczął zachowywać się podejrzanie.

Jeżeli twój komputer nagle zwolnił, pojawiają się w dziwne komunikaty, przeglądanie stron internetowych trwa znacznie dłużej - może to oznaczać, że został on zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Może się to zdarzyć, nawet gdy posiadamy oprogramowanie antywirusowe - które nie zdążyło zareagować na czas, lub nie rozpoznało zagrożenia.

W takiej sytuacji warto posłużyć się darmowym i bardzo skutecznym skanerem złośliwego oprogramowania o nazwie "Malwarebytes Anti-Malware". Program w polskiej wersji językowej pobierzemy ze strony http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebytes-AntiMalware,Program,Windows,13117.html.

Po zainstalowaniu programu, należy zaktualizować bazę danych - w tym celu przechodzimy do zakładki "aktualizacja" i naciskamy przycisk "sprawdź aktualizacje". Po chwili będziemy posiadali aktualną wersję programu.

 

W celu skutecznego wyeliminowania zagrożenia, warto przeskanować system w trybie awaryjnym. Jak uruchomić system w trybie awaryjnym, zostało opisane w poradniku dostępnym tutaj.

Będąc w trybie awaryjnym, uruchamiamy Malwarebytes Anti-Malware i wybieramy opcję szybkiego skanowania, po czym naciskamy przycisk "skanuj". Rozpocznie się proces skanowania najbardziej zagrożonych obszarów systemu. Jeżeli zostanie wykryte zagrożenie, to napis "wykryto obiektów" zostanie pogrubiony czerwonym kolorem.

Po zakończeniu skanowania klikamy przycisk "pokaż wyniki" i usuwamy wszystkie wykryte szkodniki. Konieczne będzie ponowne uruchomienie systemu.Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25484 )
Array ( [docId] => 25484 )