Jak wybrać najlepszy hosting

Autor: Janus Rafał
Data: 31-08-2012 r.

Na jakie parametry zwraca uwagę informatyk, webmaster, dyrektor IT czy grafik komputerowy wybierający usługi dla swoich klientów? Czy lokalizacja hostingu, limity konta oraz cena to jedyne, warte uwagi aspekty?

Dwadzieścia cztery godziny czy nawet 3 dni przechowywanego backupu to zdecydowanie za mało, by klient mógł czuć się spokojny o zasoby własnej strony czy poczty elektronicznej. Gdy kopie zapasowe trzymane są na serwerze 7 czy 14 dni, zarówno specjalista, jak i przedsiębiorca zyskują gwarancję, że nawet w przypadku przeoczenia ataku wirusa, nie będzie żadnego problemu, by przywrócić niezainfekowaną wersję strony.

Najlepiej zatem zawczasu sprawdzić, jak u danego operatora wygląda przywracanie z backupu. Okazuje się, że polityka firm w tym zakresie bywa skrajnie różna, od niewykonywania backupów w ogóle, poprzez wykonywanie, ale nieudostępnianie ich klientom, aż po najbardziej pro-klienckie podejście, polegające na wykonywaniu backupu z wielu ostatnich dni i automatycznym przywracaniu go na żądanie.

Warto też sprawdzić, czy zlecenie przywrócenia danych z backupu generuje nieprzewidywane koszty. Z punktu widzenia specjalisty dobrze dodatkowo ocenić funkcjonalność mechanizmu – czy nie naraża on na dodatkową pracę, związaną z rozpakowywaniem archiwum lub też kopiowaniem danych do innych folderów.

Legalność przetwarzania danych osobowych

Przedsiębiorca wie, że adresy e-mail trzeba traktować jak dane osobowe, bo nie jest się w stanie zagwarantować, że ich postać nie będzie umożliwiała identyfikacji osoby fizycznej. Tymczasem wiele umów proponowanych przez firmy hostingowe nie spełnia wymogów GIODO, nie zawierając elementów wymienionych w ustawie. Jest to zatem nadal temat, dzięki któremu można wyróżnić się ofertą na tle konkurencji.

Pamiętaj jednak, że dane osobowe nie oznaczają wyłącznie „zgodności” hostera z GIODO, albowiem rodzą cały szereg obowiązków po stronie klienta. Jeśli jesteś specjalistą pracującym na zlecenie, to przygotowanie odpowiedniej dokumentacji może stać się dla Ciebie źródłem dodatkowej marży. Pamiętając o przygotowaniu samego zgłoszenia do GIODO oraz polityce bezpieczeństwa i instrukcji zarządzania systemem informatycznym, jesteś w stanie zrealizować dodatkowe zyski zarówno w wymiarze finansowym, jak i wizerunkowym. Gdy wolisz nie zajmować się tym samodzielnie, możesz zlecić przygotowanie dokumentacji wyspecjalizowanej firmie.

Skalowalność i łatwość przenoszenia ustawień

Aby zyskać przewagę nad konkurencją, specjalista IT musi być niezawodny, szybki i efektywny. Wymagania stawiane specjalistom rosną proporcjonalnie do stopnia informatyzacji firm i poziomu świadomości menedżerów nimi kierujących. Właśnie dlatego przed zawarciem umowy z usługodawcą, warto dokładnie upewnić się, jakie dodatkowe funkcje usprawnią działania właściciela konta hostingowego. Bo przecież zależy Ci na tym, aby ten, kto płaci, czuł się naprawdę świetnie obsługiwany, prawda?

Zobacz też:

Janus Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34203 )
Array ( [docId] => 34203 )

Array ( [docId] => 34203 )