Jak wyłączyć autouruchamianie

Autor: Kędra Przemysław
Data: 09-04-2012 r.

Standardowo w systemie Windows włączona jest opcja autouruchamiania, która powoduje, że po włożeniu nośnika do stacji dysków CD/DVD czy podłączeniu dysku przenośnego uruchamiane jest automatycznie znajdujące się na nośniku oprogramowanie. Jeżeli nie są to złośliwe aplikacje, to nic złego się nie stanie – trzeba jednak pamiętać, że bardzo często dochodzi do zainfekowania systemu właśnie tą drogą.

Praktycznie w każdym nośniku istnieje możliwość skonfigurowania pliku Autorun.inf, który zawiera informacje o tym jaka aplikacja ma zostać uruchomiona. W przypadku płyt CD/DVD ciężko jest zmodyfikować ten plik, ponieważ zawartość tego nośnika jest z reguły odczytywana.

Inaczej sytuacja wygląda gdy do komputera podłączamy pendrive – jeżeli system jest zainfekowany, to wirus może zmodyfikować zawartość Autorun.inf, tak żeby po następnym włożeniu uruchomiane było szkodliwe oprogramowanie.

Na początek wyłączymy autoodtwarzanie - aby to zrobić przechodzimy do Start -> Ustawienia -> Panel Sterowania -> Autoodtwarzanie

Powinniśmy tam odznaczyć "Użyj autoodtwarzania dla wszystkich nośników i urządzeń".

Innym sposobem jest edycja rejestru, w tym celu przechodzimy do Start -> Uruchom i wpisujemy regedit. Następnie odnajdujemy klucz o lokalizacji:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer.
Powinien być tam wpis o nazwie: NoDriveTypeAutorun, któremu wartość ustawiamy na 255 (dziesiętnie).


Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25256 )
Array ( [docId] => 25256 )