Jak zablokować panel umożliwiający zmianę tapety pulpitu

Autor: Kędra Przemysław
Data: 02-06-2012 r.

Jeżeli mamy zdefiniowane w systemie ustawienia ekranu takie jak kompozycję pulpitu, tapetę, rozdzielczość czy wygaszacz ekranu możemy zablokować możliwość ich zmiany. W systemie Windows XP Professional, jest to niezwykle łatwe.

Aby zablokować możliwość edycji ustawień właściwości ekranu musimy przejść do okna zasady grup. W tym celu otwieramy menu start -> uruchom i wpisujemy polecenie gpedit.msc

W okienku, które nam się pojawi przechodzimy kolejno do zakładki Konfiguracja użytkownika -> Szablony administracyjne -> Panel sterowania -> Ekran i wybieramy pozycję "Usuń aplet ekran z Panelu Sterowania". Klikamy dwukrotnie na ten wpis i w ustawieniach wybieramy pozycję "włączone". Po zastosowaniu zmian od tej pory nie będzie możliwości zmiany właściwości ekranu. W celu przywrócenia możliwości zmian ekranu, należy wybrać pozycję "nie skonfigurowano", lub "wyłączone".

Uwaga:

Powyższa metoda nie działa w każdym systemie operacyjnym. Dlatego istnieje możliwość edycji rejestru - start -> uruchom : regedit.

Musimy odnaleźć klucz : HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/System. Następnie tworzymy nową wartość typu DWORD (PPM -> Nowy -> wartość typu DWORD) i jako nazwę podajemy : NoDispCPL.

Po utworzeniu nowego wpisu klikamy go dwukrotnie i jako wartość podajemy 1.

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25418 )
Array ( [docId] => 25418 )