Jak założyć radio internetowe

Autor: Kędra Przemysław
Data: 07-06-2012 r.

Jeżeli chciałbyś z domowego komputera poprowadzić rozgłośnię radiową, możesz to zrobić wykorzystując niewielki plugin do popularnego odtwarzacza Winamp. Zobacz jak stworzyć radio internetowe, którego będą mogli posłuchać Twoi znajomi.

Nie będę tutaj opisywał kwestii prawnych związanych z odtwarzaniem utworów muzycznych (o tym zapewne będziecie mogli przeczytać w kategorii porady prawne), ale pokażę w jaki sposób założyć radio internetowe.

Na początek będziemy potrzebowali popularnego odtwarzacza Winamp, który możecie pobrać ze strony producenta http://www.winamp.com/

Po pobraniu Winampa, musimy go zainstalować - instalacja jest standardowa i opiera się na kliknięciu kilkukrotnie przycisku Next (będziemy mogli wybrać lokalizację programu czy instalację dodatkowych skórek).

Kolejnym krokiem będzie pobranie pluginu, który pozwoli nadawać strumień MP3 o nazwie SHOUTcast DSP; znajdziesz go na stronie: http://www.shoutcast.com/broadcast-tools (jest to przedostatnia pozycja z jednym plikiem download). Plugin instaluje się podobnie jak większość oprogramowania i nie powinno być tutaj żadnych niespodzianek.

Aby plugin zadziałał, konieczne jest posiadanie co najmniej wersji 5.5 odtwarzacza Winamp - jeżeli takiej nie posiadasz musisz ją zaktualizować.

Kiedy posiadamy zainstalowanego SHOUTcast DSP i plugin SHOUTcast DSP przejdźmy do uruchomienia Winampa i kliknięcia kombinacji klawiszy CTRL + P, aby otworzyć okno preferencji (Opcje -> Preferencje).

Z menu po lewej stronie przechodzimy do jeden z ostatnich zakładek opisanych jako Wtyczki -> Efektów/DSP. W oknie po prawej stronie powinniśmy mieć zaznaczoną wtyczkę opisaną jako Shoutcast Source DSP - jeżeli tak nie jest, zaznaczmy ją (kliknięcie pozycji brak powoduje dezaktywowanie wtyczki).

Powinniśmy obok odtwarzacza Winamp ujrzeć dodatkowe okienko o nazwie Nullsoft Shoutcast Source - kliknijmy w zakładkę Output w celu skonfigurowania radia internetowego. Pola w tej zakładce uzupełniamy według poniższego schematu:

  • Address - wpisujemy adres IP przypisany do naszego komputera;
  • User ID oraz Password - uzupełniamy według własnego uznania (dzięki temu osoba postronna nie będzie mogła kontrolować tego co nadajemy);
  • Port - zostawmy wpisany 8000.

W zakładce Yellow Page będziemy mogli zdefiniować dodatkowe informacje o naszym radiu, np. opis, stronę internetową, ustawić czy ma być ono dostępne publicznie czy prywatnie.

 

W zakładce Encoder, koniecznie musimy zaznaczyć Encoder Type na MP3 Encoder (nieustawienie tej opcji uniemożliwi włączenie radia). W Opcji Encoder Setting będziemy mogli ustalić z jaką jakością chcemy wysyłać strumień audio (im słabsze łącze posiadamy, tym mniej kbps powinniśmy wybrać).

Teraz przechodzimy do zakładki Input, w której będziemy mogli określić urządzenie przez które będziemy nadawać audycję, np. Mikrofon (zaznaczamy tam Line-in). Aby coś powiedzieć klikamy przycisk Push to talk - jeżeli będziemy chcieli dłużej utrzymywać rozmowę klikamy przycisk Lock.

Po wszystkim klikamy przycisk Connect w zakładce Output - aby przekazać znajomemu adres naszego radia korzystamy ze schematu: http://adres_ip:800/live.ogg - który powinien zostać wpisany w Winampie (CTRL + L).

Jeżeli nadal nie możemy odtwarzać, powinniśmy zainstalować Shoutcast DNAS i uruchomić go - do pobrania ze strony http://www.shoutcast.com/broadcast-tools

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25462 )
Array ( [docId] => 25462 )