Jak zmienić częstotliwość odświeżania ekranu

Autor: Kędra Przemysław
Data: 12-06-2012 r.

Zbyt niska częstotliwość odświeżania ekranu może objawiać się migotaniem ekranu i częstym bólem oczu. W ekranach LCD ten problem nie występuje, jednak wiele osób nadal korzysta ze starych kineskopowych monitorów - dlatego warto mu się przyjrzeć.

Częstotliwość odświeżania ekranu to parametr mówiący o liczbie obrazów wyświetlanych w ciągu jednej sekundy na monitorze. Przyjmuje się, że wartość ta dla starych ekranów kineskopowych powinna wynosić nie mniej jak 70 Hz - dzięki temu nasz wzrok nie będzie narażony na niepotrzebne obciążenie.

Jeżeli posiadamy zainstalowane dedykowane sterowniki dla naszego monitora, najprawdopodobniej będziemy mogli zmienić ustawienia odświeżania w oknie właściwości ekranu. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszki na pulpit i wybieramy opcję Właściwości. Następnie przechodzimy do zakładki Ustawienia -> Zaawansowane i w karcie Monitor zmieniamy częstotliwość odświeżania ekranu na 70 lub 75Hz (w zależności od monitora).

Jeżeli nie posiadamy możliwości zmiany odświeżania ekranu - możemy wykorzystać oprogramowanie o nazwie RefreshLock (http://pobieralnia.pl/plik-2908-RefreshLock.html).

Możemy tam ustawić częstotliwość odświeżania dla dowolnej rozdzielczości - aby zastosować zmiany należy kliknąć przycisk Apply. Zmiany zostaną zapamiętane, a program nie będzie konieczny do prawidłowej pracy monitora.

Kędra Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25471 )
Array ( [docId] => 25471 )