Kasowanie powtarzających się bibliotek DLL

Autor: Janus Rafał
Data: 12-04-2012 r.

Nie tylko brak, ale także nadmiar bibliotek może być przyczyną problemów. Dotyczy to sytuacji, gdy dana biblioteka DLL jest zapisana w kilku miejscach na dysku i dodatkowo występuje w różnych wersjach. Do wyszukania duplikatów możesz użyć jednego z opisanych w dalszej części artykułu programów lub wykorzystać do tego celu funkcję wyszukiwania systemu Windows.

Aby skorzystać z funkcji wyszukiwania systemu Windows:

Kliknij Start/Wyszukaj/Pliki i foldery.

W polu Cała nazwa pliku lub jej część wpisz sekwencję *.DLL (symbol gwiazdki oznacza dowolną nazwę pliku, a DLL to wyszukiwanie bibliotek).

Jako obszar wyszukiwania wybierz Lokalne dyski twarde lub literę konkretnego napędu, który chcesz przeszukać.

Następnie kliknij Wyszukaj.

Gdy system zakończy wyszukiwanie, wyświetli listę znalezionych bibliotek DLL. Posortuj je według nazwy (klikając kolumnę Nazwa), aby duplikaty znalazły się obok siebie.

Na liście odnalezionych plików kliknij prawym przyciskiem myszy odpowiedni plik i wybierz z menu kontekstowego opcję Właściwości. Spowoduje to wyświetlenie okna z informacjami o pliku DLL. Informacje o wersji znajdziesz w zakładce Wersja. Umożliwią one zidentyfikowanie pliku ze starszą wersją biblioteki – skasuj ją.

 

Jeśli biblioteka DLL o niższym numerze wersji znajduje się w folderze aplikacji, nie usuwaj jej, ale tylko zmień jej nazwę po wciśnięciu [F2]. Zmusi to program do poszukania właściwej wersji w folderach systemowych.

Ponownie uruchom komputer i sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo. Jeśli nie, przywróć bibliotece jej poprzednią nazwę.

Janus Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25358 )
Array ( [docId] => 25358 )