Komórki pseudoliczbowe w Excelu

Data: 21-05-2014 r.

Pracując z danymi pochodzącymi z różnych systemów informatycznych można spotkać się z sytuacją, że Excel nie rozpoznaje właściwie liczb. Jeżeli nie zauważymy tego w porę i nie poprawimy tego, nasze obliczenia będą również niepoprawne.

Na pierwszy rzut oka widać na ilustracji 1, że zwrócony wynik jest błędny. Suma wszystkich pracowników powinna być zdecydowanie większa niż wynik zwrócony przez formułę. Proszę zwrócić uwagę na charakterystyczny zielony trójkąt w lewym górnym rogu wszystkich komórek, oprócz komórki C3.
Excel za pomocą tego znacznika wskazuje komórki, które prawdopodobnie zawierają błąd. Z czego wynikają te błędy? Różne systemy korzystają z różnych tzw. stron kodowych. Excel, nie potrafiąc określić, czy dana wartość jest liczbą, czy tekstem – kwalifikuje ją jako tekst.

1. Operacje na pseudoliczbach zwracają błędne wyniki

Mając tablice składające się z tysięcy wierszy, nie sposób ręcznie, wzrokowo przejrzeć każdego rekordu. W tej sytuacji z pomocą przychodzi funkcja WARTOŚĆ.
Funkcja ta ma za zadanie przekonwertować (zmienić typ danych z tekstu na liczbę) wartości komórek na odpowiedni typ liczbowy. Składa się tylko z jednego argumentu tekst, w którym należy wskazać komórkę przechowującą pseudoliczbę.

2. Konwertowanie wartości pseudoliczbowych na liczby przy pomocy funkcji wartość

Jeżeli w codziennej pracy pierwszy raz mamy do czynienia z danymi z nowego systemu lub w minimum jednej komórce w kolumnie z liczbami pojawił się zielony trójkąt w jej lewym górnym rogu, warto użyć funkcji WARTOŚĆ. Dzięki temu uniknie się czasochłonnego analizowania przyczyn.

Marcin Urbański

Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34908 )
Array ( [docId] => 34908 )

Array ( [docId] => 34908 )