Komputer ciągle się restartuje

Autor: Janus Rafał
Data: 12-04-2012 r.

Jeżeli co jakiś czas komputer sam się wyłącza i uruchamia ponownie, może to skutkować utratą niezapisanych danych lub nawet uszkodzeniem komputera. Niekiedy komputer w ogóle może się poprawnie nie uruchamiać, bowiem start systemu operacyjnego jest przerywany w pewnym momencie, a komputer restartuje się – i tak bez końca. Problem taki może być spowodowany przyczynami programowymi lub sprzętowymi.

W przypadku Windows XP w grę może wchodzić uszkodzenie podstawowych plików systemowych. Należy je wówczas naprawić przez skopiowanie na dysk twardy komputera nowych kopii tych plików – bezpośrednio z instalacyjnego CD/DVD. Oczywiście wszystkie ustawienia systemu pozostaną nienaruszone. Aby w ten sposób spróbować usunąć problem po prostu:
  1. Włóż płytę instalacyjną do napędu CD/DVD i uruchom komputer.
  2. Podczas uruchamiania wybierz bootowanie z płyty CD/DVD.
  3. Rozpocznij instalację Windows, ale w jej trakcie nie wybieraj nowej instalacji lub formatowania dysku (spowoduje to bowiem utratę posiadanych danych), lecz naprawę systemu operacyjnego.
  4. Naprawa potrwa mniej więcej tyle samo, co reinstalacja systemu, bowiem praktycznie wszystkie pliki systemowe zostaną zamienione na nowe, nieuszkodzone kopie.
Jeżeli jednak restartowanie nie ustąpi, to przyczyną kłopotów może być zagadnienie sprzętowe. Najczęściej takie niespodziewane restarty są spowodowane przegrzewaniem się jakichś podzespołów komputera.
Jeżeli na przykład komputer restartuje się niemal wyłącznie podczas grania, oznaczać to może, że obciążona maszyna wydziela zbyt dużo ciepła i ratując się przed przegrzaniem i uszkodzeniem chociażby karty graficznej – restartuje się.

 

Upewnij się więc, że wentylatory w Twoim komputerze działają i to nie tylko podstawowe (np. na procesorze), ale także wbudowane w obudowę czy znajdujące się na GPU (procesorze graficznym). W przypadku komputera stacjonarnego odkurz go w środku, spróbuj pracować bez obudowy aby poprawić chłodzenie.
Inną przyczyną sprzętową może być uszkodzenie zasilacza. Jego nieprawidłowe działanie i powodowane tym zakłócenia napięcia mogą wpłynąć na stabilność pracy komputera.

Janus Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25347 )
Array ( [docId] => 25347 )