Komputer nie chce uruchomić się z płyty CD/DVD

Autor: Janus Rafał
Data: 12-04-2012 r.

Aby zainstalować system operacyjny, musisz włożyć płytę do czytnika i zrestartować komputer, który uruchomi wtedy płytę zamiast startować system operacyjny zainstalowany do tej pory na dysku twardym. Czasami jednak tak się nie dzieje i komputer ignoruje obecność płyty instalacyjnej w stacji CD/DVD. W takiej sytuacji musisz włączyć startowanie komputera z płyty CD.

W tym celu należy włączyć komputer i na samym początku jego uruchamiania (w ciągu maksymalnie 5-8 pierwszych sekund) wcisnąć określony przycisk, żeby wejść do menu BIOS’u i ustawić opcję uruchamianiakomputera z płyty CD/DVD. Niestety, niemal każdy producent wybiera do tego inny przycisk, najczęściej są to [F1], [F8], [F12] lub [Delete].
Którego przycisku należy użyć w Twoim przypadku, podpowie Ci instrukcja obsługi komputera (lub płyty głównej). Obserwuj także ekran tuż po uruchomieniu, aby wypatrzeć tekst w stylu Press <F12> to enter BIOS setup.
Gdy wejdziesz już do opcji BIOS’u, poszukaj i włącz opcję startowania z płyty CD. Ponownie pomoże Ci instrukcja obsługi. Typowe nazewnictwo tej opcji to Boot Device Priority, Boot sequence itp.

 

Pamiętaj, aby ustawić napęd CD/DVD na pierwszym miejscu w kolejności urządzeń startowych.

Janus Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25356 )
Array ( [docId] => 25356 )