Kontrolka dysku twardego świeci się światłem ciągłym

Data: 20-03-2017 r.

Po podpięciu zewnętrznego dysku przez złącze USB do notebooka, kontrolka na dysku twardym może świecić się także wtedy, gdy wyłączymy notebooka. Czy to możliwe?

W przypadku USB znaczy to, że mówimy o złączu zwanym „Powered” lub „Always on”. Z reguły można to rozpoznać po małym symbolu na samym złączu.

Te złącza dostarczają w dalszym ciągu zasilanie, nawet gdy notebook nie jest podłączony do prądu. Dzięki temu mogą ładować smartfony i inne urządzenia nawet w czasie podróży - ale rozładowują komputer. Dlatego można w BIOSie lub UEFI zmienić ustawienia swojego notebooka - czy złącze USB ma zawsze dostarczać prąd czy też nie. Ewentualnie należy sprawdzić to w podręczniku użytkownika komputera.

Czy Windows 10 niepytany skasuje pliki?

Windows 10 kasuje pliki bez dodatkowego pytania. Wystarczy że użytkownik kliknie kasuj i plik znika. W Windows 7 system, zabezpieczając przed przypadkowym skasowaniem dopytywał - Czy na pewno umieścić dany plik w koszu? 

Jak na warunki Microsoft Windows 10 faktycznie jest całkiem nieostrożny: System operacyjny kasuje wszystko bez dodatkowego dopytywania się. Jeżeli w przypadku zaznaczonego katalogu niechcący wciśniemy przycisk Delete na klawiaturze, to katalog od razu ląduje w koszu. Gdy jest to zbyt pochopna decyzja (mimo że dane w koszu można przywrócić), należy postąpić następująco:

Na pulpicie prawym przyciskiem myszy trzeba kliknąć w kosz. W menu kontekstowym wybrać właściwości i w nowym oknie zaznaczyć dialog potwierdzenia procesu usuwania. Po kliknięciu w OK trzeba będzie potwierdzać każdą czynność usuwania. W ten sposób będzie nieco bezpieczniej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 40132 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 40132 )