Lepiej zakleić kamerkę internetową

Data: 12-12-2016 r.

Często u znajomych oglądamy naklejki górnej ramce ich notebooków. Czemu ma to służyć? Uniemożliwia szpiegowanie przez kamerkę umieszczoną w laptopie. Lepiej zaklejać, czy nie? Oto nasza rada.

Coraz więcej osób na świecie zakleja kamerki umieszczone nad ekranem laptopa. Niedawno nawet szef Facebooka Mark Zuckerberg na zdjęciu pokazał, że również zakleja kamerkę internetową na swoim komputerze. Przynajmniej widać to na jego zdjęciu. Również szef amerykańskiej policji federalnej FBI, James Comey, zaleca zaklejanie kamerek internetowych. Według niego niebezpieczeństwo zagnieżdżenia się wirusa szpiegującego, który włączy kamerkę – jest bardzo realne.

Osobiście nie korzystam z takiej naklejki. Powodem tego jest między innymi to, że mój program zabezpieczający (Kaspersky Internet Security 2017) uniemożliwia niedozwolony dostęp programów do kamerki internetowej. Inaczej mówiąc – muszę zezwolić na dostęp każdego programu do kamerki. Program ochronny Windowsa, Defender, nie oferuje takiej możliwości. Jeżeli chcemy się upewnić, najlepiej załatwić sobie pasujące osłonki w Internecie. Można je za kilka złotych kupić w wielu sklepach pod nazwą „Camsticker”. Osłony działają albo za pomocą zasuwki albo są naklejkami, których powierzchnię samoprzylepną można usunąć bez śladu.

Dlatego na pytanie: zaklejać czy nie – każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie. Jeżeli mamy aktualny program antywirusowy nie powinniśmy się obawiać włamania. Jednak trzeba pamiętać o jego stałej aktualizacji. Dla tych, którzy mimo wszystko się obawiają, lub korzystają tylko z ochrony Defendera – można zakleić okienko kamery.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39818 )
Array ( [docId] => 39818 )

Array ( [docId] => 39818 )